Mistrovství světa mládeže v Corpus Christi v Texasu

Eva Skořepová | 16.07.2018

Juniorský reprezentační tým Lucie Keblová (Laser Radial), Ben Přikryl(Laser Radial), Jaroslav Čermák a Petr Košťál (29er) a Zuzana a Eliška Vychovy(420) se pod trenérským vedením Davida Křížka a Johany Rozlivkové účastní mistrovství světa mládeže v Corpus Christi v americkém Texasu, které začíná dnes, tedy 16. července.


David Křížek píše v sobotu 14. 7.:


Posílám pozdravy z mistrovství světa mládeže v Corpus Christi v americkém Texasu. Do dějiště závodu jsem přiletěl včera pozdě večer. Cesta byla hodně dlouhá a úmorná. V Praze na letišti jsem zjistil, že mám sice vízum ESTA do USA, ale že i na přestup potřebuji ještě ETA do Kanady. Zaklekl jsem tedy uprostřed letištní haly a na iPadu jsem to ještě narychlo vyřizoval. Potvrzovací e-mail mi přišel až v okamžik odbavování u přepážky, tedy úplně na poslední chvíli. To považuji za super úspěch, protože na ESTA se čeká i několik dnů. Odletěl jsem tedy do Toronta, pak do Houstonu a následně krátkým letem do Corpus Christi. V hotelu už čekala Johy jako vedoucí našeho týmu, která zde již byla se závodníky několik dnů a skvěle se o vše postarala a velkou kupu věcí tu domluvila a zařídila. Absolvovali také spoustu výletů, koupání, prohlídku letadlové lodě, surfování atp. Prostě ideální přechod do nového časového pásma.

 

 

 


Ráno jsme po snídani vyrazili do přístavu na přebírání lodí a přípravu. Lucka s Benem měli přebrané Lasery hned a ani strojení netrvalo příliš dlouho. Jára s Péťou si převzali 29era a chvilku ladili trim. Zvolili jsme maximálně zkrácený přední vant a 3mm podporu pod stěžeň. Pak přišla na řadu 420. Musím říci, že Zuzka s Eliškou jsou fakt super. Mají asi tisíc důvodů mě nesnášet kvůli mé politice lodních tříd, ale jsou naprosto skvělé. Přebrali loď a začalo se ladit. Měly připravené nějaké nastavení, ale nakonec to trochu měníme podle používané plachty North Sails M-11. Hodně tu fouká a jsou vlny, tak jsme dali záklon 6040, průhyb 70, napětí 31, patu 2830 mm atp. Zítra to ale ještě doladíme. Zmenšíme napětí do vln a zvětšíme trochu záklon i průhyb. 


Odpoledne se šlo na vodu. Vzduch 35 °C, voda asi 30 °C, vítr kolem 15 uzlů a k tomu adekvátní vlny. Naštěstí ne moc krátké. Cílem tréninku dnes byl test lodí a vybavení a technika jízdy a manévrů na nových lodích. Ben přijel spokojen. Loď ok a měl dobrou rychlost po vlnách na zaďáka. Lucka se vrátila po jednom kole, když si po obratu zvrkla kotník. Johy s ní šla za doktorem. Je to pohmožděné, hned ledovala a snaží se co nejvíce odlehčovat. Snad to bude už zítra ok. Jára s Péťou mají díky většímu výkonu dobrou rychlost, ale trochu ztrácí na pravobok, tak se na to budeme muset podívat. Je pravda, že vlny šly více z jedné strany, ale koukneme také na symetrii stěžně. Zuzka s Eliškou si také trénink užily. Musíme ale zapracovat na trimu, výšce kosatky a na chlopni ploutve. Čeká nás tedy spousta práce a odpoledne tréninkové rozjížďky a večer slavnostní zahájení. Na to se nejvíce těší Jára, který už nacvičuje kovbojský taneček a chystá se trumfnout loňský tým, který vystoupil před 400 lidí s písní “Jede, jede mašinka.” Ostatně dal jsem video na instagram a určitě nebylo poslední.

 

PS: Jednou z organizátorek je Elizabeth Kratzig (přezdíval jsem jí Eliška Krejčíková), která jezdila s Lenkou Šmídovou na 470 v době největší slávy. Bylo skvělé se s ní opět potkat a zavzpomínat.

 

David Křížek píše v neděli 15. 7.:


Dnes byl v Corpus Christi v Texasu druhý a poslední tréninkový den před zahájením mistrovství světa mládeže. Do regaty je přihlášeno 382 mladých jachtařů v 9 lodních třídách na 265 lodích ze 66 národů světa. Český jachting bude reprezentovat 6 závodníků ve 4 kategoriích. 


Ráno jsme dnes zahájili rozplavbou v moři, které se přes noc nepochopitelně ochladilo na 28 °C. Po snídani ihned začala příprava lodí. Eliška se Zuzkou si na 420 nechaly nalepit nové lepenky na chlopně a opět trochu zvětšily záklon. Změnily výšku kosatky a doladily ještě pár potřebných detailů. Na vodu jako první vyplouval Ben na Laseru Radial. Lucka nakonec zůstala na břehu a po dohodě se rozhodla ještě pošetřit poraněný kotník. Ben si trénink užil. Měl dobrou rychlost na stoupačku a dařilo se mu i dobře sjíždět vlny. Hodně se pro něj bude rozhodovat na startech, ale ty reálné přijdou až zítra. Do stále sílícího větru pak vyjeli i Jára s Péťou na 29eru. Dobře budovali pozici na startu, ale ten byl nakonec zrušen. Nicméně pole lodí stejně vyrazilo na trať a nedbalo pokynů rozhodčích. Kluci chvíli váhali a pak také vyjeli na okruh. Otestovali si jedno kolo a celá flotila byla poslána zpět na břeh. Vítr stále sílil a na vodu vypluly Eliška se Zuzkou na 420. Podmínky už byly hodně tvrdé a na jejich okruhu byl vítr ještě silnější. Neměly problém s rychlostí, ale v plachtách bylo stále příliš výkonu. Také si otestovaly závodní trať a následně zamířily na břeh. Cestou se ale převrátily a zapíchly stěžeň do dna. Plachta byla v horní části od mazlavého bahna a stavění následně odnesl spinakr, který odletěl a napíchl se jim na vrchol stěžně. Díra byla od lemu k lemu. Přistání v příboji bylo už také pro všechny závodnice hodně divoké. Všichni jsme naskákali do moře a chytali přijíždějící lodě. Zuzka vytáhla kormidlo a při dlouhém surfu z vlny jí následně odstředivá síla vystřelila z lodě. Naštěstí Eliška v klidu odhalzovala a po obratu k nám opět najela. Pak už to byla pohoda.

Podmínky jsou tu opravdu tvrdé a závod bude hodně náročný. Zejména během odpoledních rozjížděk. Holky pak vyměnily spinakr a musí nechat udělat opět nový polep přes chlopně. Rovnou jsme zvětšili průhyb. Snad už tam bude 8+. Zítra je třeba vše ještě doladit.

 

 

 


V 17 hodin už jsme seděli v autobusu a mířili na slavnostní zahájení šampionátu. Tam se to hodně vleklo, ale nakonec vyrazil průvod závodníků s vlajkoslávou na promenádu, která končila až v sídle Americké banky na pódiu. Zde pak proběhl tradiční ceremoniál slévání vod z celého světa. Pak proslovy a další proslovy a další a pak drobná vzpoura a úprk na raut. Už to nikdo ze závodníků nemohl vydržet. Pak přišla na pódium místní country kapela a po chvíli nastal čas k ústupu. Večer jsme měli motivační brífink a předzávodní přípravu. Jdeme spát. Zítra to vypukne.
Ahoj David+

 

Pruběh závodu sledujte na Facebooku ČSJ, kam David píše podrobné zprávy.

Výsledky zde: http://www.worldsailingywc.org/results/index.php

Starší články z kategorie Reprezentační družstvo

Mistrovství světa třídy D-One se odjelo od 31. 5. do 3. 6. na Wolfgangsee za účasti 40 lodí. V...

Konec května patřil v Medembliku olympijským třídám. I když účast nebyla taková jako v minulýc...

O víkendu 26.–27. 5. vody Lipna v blízkosti kempu Jestřábí brázdily katamarany, jejichž posádk...

Rád bych touto cestou poděkoval firmě DEVOTI SAILING, výrobci lodí Optimist, za materiální i m...

Včera se v Medembliku začalo závodit. I když účast není taková jako v minulých letech, stále j...

Zobrazit všechny články


nahoru