Český tým postoupil z kvalifikace na Světový pohár národů v jachtingu – SSL Gold Cup

Eva Skořepová | 13.06.2022

Čtyři dny (9.–12. 6.) závodění a velmi napínavé souboje, slunce a slabý vítr – v tomto duchu se nesla kvalifikace na Světový pohár národů v jachtingu – SSL Gold Cup – na jezeře Neuchatel ve Švýcarsku.


 


Češi byli ve skupině s Portugalskem, Tureckem a Bulharskem, ze skupiny do finále, které se pojede v listopadu v Bahrajnu, postupovaly první dva státy.
 
První dva dny kvalifikace Češi předvedli téměř bezchybný výkon a usadili se s náskokem na čele tabulky. Jenže třetí den se vůbec nepovedl, dvě poslední místa způsobila, že se pořadí zcela vyrovnalo. Poslední rozjížďka, za kterou se bral dvojnásobný počet bodů, tak rozhodovala o všem.

 


 
„Fouká na hraně regulérnosti. Sledujeme jízdu první skupiny z divácké lodě a zatím je to loterie. Poryvy padají náhodně po celém jezeře. Budou to velké nervy! Včera jsme si to trochu zkomplikovali. Skupina je tak vyrovnaná, že dnešní pořadí určí celkový výsledek,“ referuje Jan Daněk před začátkem rozhodující bitvy.

 


 
Na startu poslední dramatické rozjížďky všechny čtyři týmy ještě snily o letence do Bahrajnu. Věděly, že kdo dojede do cíle na prvních dvou místech, postoupí do finále. Bulhaři začali agresivně a na první bójce vedli. Ovšem zbylé tři týmy zůstávaly v těsném závěsu. Češi si během jízdy několikrát prohodili místo s Portugalci, Turci zůstávali vzadu, ale stále ve hře. Nejdramatičtější byl poslední kurz na zadní vítr, kdy lodě směřovaly k cíli. Bulhaři, Češi a Portugalci se neustále střídali ve vedení. Nakonec si pro vítězství dojeli Portugalci a druzí dokončili Češi, čímž si zajistili postup do finále.

 

 

 
Kapitán Ondřej Teplý zhodnotil vystoupení českého týmu:
„Byl to neuvěřitelný týden, nedokázal jsem si představit, že může být tak stresující a napjatý, ale užili jsme si to. První dva dny jsme vedli, třetí den jsme si to trošku zkomplikovali, když jsme dojeli v obou jízdách poslední. Ale poslední den, kdy nás čekala závěrečná rozjížďka s dvojnásobným počtem bodů, jsme ve strašně vyrovnaném souboji udrželi nervy na uzdě. Povedla se nám poslední halza, s poryvem větru jsme se dotáhli na soupeře před námi a v cíli jsme byli druzí. Takže jsme spokojení a máme velkou radost, že se nám v takové konkurenci podařilo kvalifikovat na Světový pohár národů do Bahrajnu.“
 
Vladimír Dvořák, bývalý místopředseda ČSJ vyzdvihl význam této akce:
„Tohle je velká událost, která má potenciál posunout český jachting o velký kus vpřed. Světový pohár letos začíná. Závody jsou soudě podle kvalifikace perfektně zorganizované a celý formát i jeho prezentace je výborně zajištěná. Lodě, dresy jako ve fotbale, formát závodu, online komentáře, drony, záběry z paluby, life tracking, živé přenosy z rozjížděk. Je zde spojené vše nejlepší z Formule 1, Red Bull Air Race, Vendee Globe a Volvo Ocean race. A je skvělé, že český tým nebude v prvním ročníku finálové skupiny na podzim v Bahrajnu chybět!“

 


Závod, jehož koncept je podobný jako při fotbalovém mistrovství světa, se jede na karbonových plachetnicích SSL47. Jednotlivé týmy tvoří ti nejlepší jachtaři z dané země jak z okruhového, tak námořního jachtingu. Konkurence je tedy opravdu vysoká. Světového poháru se účastní 56 zemí podle aktuálního rankingu. 24 nejlepších týmů je nominováno přímo do finálové části, 32 dalších jede kvalifikaci, kterou absolvoval i český tým. Kvalifikace se jede v osmi skupinách po čtyřech týmech. Kvalifikační závod trvá čtyři až pět dní a do finále z něj postupují první dva státy. Celkem se v Bahrajnu představí 40 zemí.
 
Zatím do finálové části postupují Estonsko, Irsko, Antigua, Tahiti, Slovinsko, Litva, Peru, Chile, Portugalsko a Česko.

 


Složení českého týmu v tomto závodě:
kapitán/taktik Ondřej Teplý
kormidelník Petr Fiala
v dalších pozicích: Sára Tkadlecová, Štěpán Novotný, Vojtěch Lambl, Jakub Dobrý, Tomáš Vika, David Kovařík a Jan Daněk

 

 

Živý přenos ze závěru závodu:


Živé přenosy z posledních dvou dnů: https://goldcup.starsailors.com/live/

 
Více informací také zde:
https://goldcup.starsailors.com

https://www.facebook.com/SSLGoldCup

https://www.youtube.com/c/Starsailors

https://www.instagram.com/sslgoldcup/

 
Fotogalerie:
https://starsailors.photoshelter.com

 

Starší články z kategorie Reprezentační družstvo

SCM třídy 29er absolvovalo přípravný závod Young Europeans Sailing v Kielu.

Češi se účastní světového poháru národů. Nese název SSL Gold Cup a jeho koncept je podobný jak...

Druhý letošní závod světového poháru olympijských tříd – Allianz Regatta – se jel od 31. 5. do...

Po náročném závodě v dánském Sonderborgu se SpS Optimist přesunulo rovnou do polského Dziwnowa...

Tři české posádky lodní třídy Cadet, pět posádek třídy RS Feva a jeden závodník třídy ILCA 4 s...

Zobrazit všechny články


nahoru