S knírkem po vzoru Evy Samkové – další medaile pro naše mladé windsurfaře

Eva Skořepová | 14.09.2021

Plzeňská závodnice Kateřina Altmannová si v chorvatském Bolu na mistrovství Evropy juniorů v olympijské třídě iQFoil vylovila z moře bronzovou medaili. Barbora Švíková z pražského klubu YC CERE k tomu přidala čtvrté místo. Kategorii do 15 let vyhrála Alex Lojínová z Delfínu Jablonec. 

Náš mladý juniorský foilový tým společně s trenérem Milanem Hájkem byl opět velmi úspěšný. Na známé pláži na Bolu se závod jel od 6. září, přijelo více než 130 mladých windsurfařů.

 

 

„Bylo to nádherné větrné mistrovství. Přijel jsem na něj s nejlepšími českými juniorskými foilisty, kteří se nakonec všichni dostali do Medal Race,“ chválí trenér Milan Hájek. Medal Race je finálový závod pro 12 nejlepších v každé kategorii, který se jede na závěr týdenního závodění. Samostatné kategorie byly čtyři – vždy dívky a chlapci zvlášť do 17 a do 19 let. Ve finále jsme měli třetí nejpočetnější zastoupení hned za Francií a Polskem. Závodí se na olympijském foilovém prkně, které mají všichni jezdci naprosto stejné a dodává je firma Starboard, plachty jsou také stejné od výrobce Severne, kategorie U19 má velikost 8.0, kategorie U17 menší 7.0.

 

 

Naše nejlepší dívky v kategorii U19 se hned od začátku závodu držely v čele závodu. „Jejich cílem bylo dostat se do velkého finále z prvního nebo druhého místa. Nakonec se to podařilo Barboře Švíkové, která postoupila z druhého místa. Kateřina Altmannová skončila na 4. místě, a tak musela do semifinále. Z toho ale bez problémů postoupila, a tak jsme měli ve finále, které jedou pouze čtyři nejlepší závodnice, hned dvojité zastoupení a tím pádem jistou medaili. Finále pak bylo ukázkou toho nejlepšího. Každá malá chyba se trestala. Byl to nervózní souboj, ze kterého si nakonec Kateřina Altmannová veze bronzovou medaili. Bramborovou k tomu přidala Barbora Švíková. Kristýna Piňosová pak připojila krásné 12. místo,“ popsal průběh závodu Milan Hájek.

 

 

„Na Bolu jsme byli všichni poprvé a moc se nám tam líbilo. Odjely se všechny rozjížďky – slalomy, kurzy i maraton. Vystřídaly se všechny podmínky, nejvíc mi seděl slalom ve středním větru. Finále pro mě bylo hodně těžké, závod byl dlouhý a síly docházely,“ doplnila Kateřina Altmannová.

 

„Ze začátku jsem vedla, jezdily se slalomy, ty mi šly, ale pak jsem to při kurzech pokazila,“ posteskla si Barbora Švíková.

 

 

„Měly jsme s sebou barvy na obličej, a tak jsme si po vzoru Evy Samkové malovaly kníry. Poslední den na finále jsme přidaly na tváře ještě naše čísla plachet. Přineslo to štěstí, medaile cinkla,“ smějí se holky.


V kategorii mladších dívek U17 jsme měli dvojité zastoupení. „Holky odjely pěkný závod a nakonec se obě dostaly do semifinále, ve kterém Alexandra Lojínová vybojovala 4. místo v kategorii U17 a vyhrála kategorii U15. Nicol Říčanová dojela na skvělém 6. místě,“ chválil dál trenér.

 

Chlapeckou kategorii jel jen náš nejlepší juniorský windsurfer David Drda. „Po skvělém týdnu se propracoval mezi nejlepší kluky v kategorii U17. Bohužel hned v první finálové jízdě měl předčasný start, ale 12. místo je v této silné kategorii velmi dobrý výsledek,“ zhodnotil trenér.

 

"Máme velice silný juniorský především dívčí tým, který nám na mezinárodních závodech všichni závidí a do kterého příští rok přestoupí další skvělé závodnice. Po měsíčním závodění a dvou mistrovstvích Evropy, z nichž jsme přivezli medaile, nás nyní čeká příprava na další vrchol sezony, kterým bude mistrovství světa ve třídě Techno 293. Pojede se na konci října na Gardě. A ve stejnou dobu čeká iQFoilový tým mistrovství Evropy dospělých v Marseille, v místě konání příští olympiády,“ prozradil další plány Milan Hájek

 

Výsledky našeho týmu:

 

U19 dívky
3. místo Kateřina Altmannová
4. místo Barbora Švíková
12. místo Kristýna Piňosová

 

U17 dívky
4. místo Alex Lojínová – vítězka kategorie do 15 let
6. místo Nicol Říčanová

 

U17 chlapci
12. místo David Drda

 

Oficiální stránky závodu: https://iqfoilyouthjuniorclass.org/europeans2021/

 

Starší články z kategorie Reprezentační družstvo

Jubilejní 20. ročník odložené Pálavské regaty se konal 10.–12. září na Nových Mlýnech v malebn...

26.–31. srpna se ve Valencii konalo mistrovství světa v lodní třídě 29er, kterého se zúčastnil...

Před začátkem Mistrovství Evropy juniorů na olympijských lodních třídách 49er a 49er FX měla č...

Mistrovství světa do 21 let olympijské třídy ILCA 6 se odjelo v polské Gdyni.

Od 21. do 28. srpna se v estonském Tallinnu jelo juniorské mistrovství Evropy ve třídě Techno ...

Zobrazit všechny články


nahoru