Mistrovství ČR a EuroCup na Lipně

Eva Skořepová | 05.06.2023

O víkendu 3.–4. 6. se na Lipně v Černé v Pošumaví odjelo Mistrovství České republiky v lodní třídě RS500, které je součástí EuroCupu této třídy. Zároveň se zde jel i EuroCup třídy 29er a závod Českého poháru tříd RS Feva a RS400.
RS500


Ve třídě RS500 startovalo 25 posádek z Česka, Itálie a Estonska. V sobotu se odjely čtyři rozjížďky za středního větru o síle 4 až 10 m/s, v neděli se stihly ještě další dvě. Mistrovský titul získala posádka Lukáš Dadák a Klára Houšková (YC LS Brno/YC CERE) před Estonci a Jakubem Nejezchlebou a Janem Daňkem (YC LS Brno). Český bronz získali Bořek Borkovec a Matěj Najvárek (YC Lískovec). Titul v kategorii žen získaly Sarah Buchtová a Eliška Kuthanová (YC LS Brno), kategorii do 21 let ovládli Albert Schwanzer a Vojtěch Janáček (YC LS Brno).

 

 

29er


Na startu bylo v juniorské lodní třídě 29er 27 posádek z Česka, Rakouska, Německa a Slovenska. Závod byl pro tuto třídu třídenní, závodit se začalo už v pátek 2. června. Odjelo se celkem devět rozjížděk a vítězství si připsala rakouská posádka Livia Farese a Mariene Rudisch.

 

 

Nejlepší českou posádkou byli na třetím místě Lukáš Kraus a Ondřej Baštář (JK Česká Lípa/Lokomotiva Plzeň). Druhou českou posádkou byli na 6. místě Petr Pelnář a Kateřina Šlechtická (Lokomotiva Plzeň/YC LS Brno), kteří zároveň vyhráli kategorii smíšených posádek, a třetí českou lodí byla na osmém místě Nela Viščorová a Anna Košťálová (YC LS Brno/YC Pardubice) jako třetí dívky.

 

 

 

 

RS Feva


V mládežnické třídě RS Feva startovalo 28 lodí.

 

 

Zvítězili Matěj Martan a David Křížek z TJ Lokomotiva Plzeň, druhé byly sestry Monika a Kristýna Křenkovy z YC LS Brno (první v kategorii dívek) a třetí byli Kristian Bezušek a Petr Jeřábek z YC CERE. V kategorii mladších žáků zvítězili Matyáš a Eliška Myslíkovi ze Sail&Ski Lipno.

 

 

RS400


Mezi osmi startujícími posádkami byli i David Křížek s manželkou Lucií. Závodili spolu vůbec poprvé a odvážejí si bronz. „Před závodem jsme trénovali jen asi 10 minut. Převrátili jsme se, roztrhli plachtu a Lucie si i zaplavala. Nestihli jsme start. Ve druhé rozjížďce jsme měli kvůli snaze zabránit kolizi, předčasný start. Nebyl to dobrý vstup do závodu, ale pak už jsme si to jen užívali. Největší dík patří mé nejstatečnějšímanželce, snad se jí zlomený nehet a modřiny brzo zahojí,“ popisoval David Křížek, pyšný na svého syna, který bral zlato ve třídě RS Feva.

 

 

Ve třídě RS400 zvítězila posádka Jan Myslík a Petra Bříza (Sail&Ski Lipno/YC Pardubice), druzí byli Jan Štěpánský a Denisa Gnolová (Slávia česká Skalice).

 

 

Krásné jachtařské podmínky, bezva parta, velká konkurence, vyrovnané závodní pole, těsné souboje – takový byl závod na Lipně. Velké poděkování patří všem organizátorům a rozhodčím.

 

Kompletní výsledky: 
https://www.sailing.cz/vysledky/231304

https://www.sailing.cz/vysledky/231303

 

Starší články z kategorie Závody

Přinášíme shrnutí výsledků HEBE SAILING TEAMU za první polovinu letošního roku a zveřejňujeme ...

O víkendu 27. - 28. 5. 2023 se na Nechranické přehradě odjel pohárový závod, tentokrát v lodní...

Na Nových Mlýnech se od 27. do 30 května jelo mistrovství Evropy lodní třídy RS Vareo a skifů ...

O víkendu 20. –21. 5. 2023 se na Nechranické přehradě odjel pohárový závod v olympijských tříd...

Roman Teplý, bývalý reprezentant ve třídě Finn a otec Viktora a Ondřeje, kteří usilují o olymp...

Zobrazit všechny články


nahoru