Mezinárodní mistrovství ČR mládeže úspěšně za námi

Eva Skořepová | 03.10.2022

Nechranická přehrada, konkrétně Yacht Club Nechranice a Yacht Club CERE, hostily největší juniorskou jachtařskou akci roku 2022 – Czech Junior Nationals. Mistrovství mládeže se v pěti lodních třídách (Optimist, Techno 293, ILCA 4, RS Feva a 29er) zúčastnilo 256 jachtařů ve věku od 8 do 21 let. Vzhledem k účasti slovenských a ukrajinských závodníků měl závod také mezinárodní punc.
 Na svátek svatého Václava ve Vikleticích probíhalo měření a poslední přípravy před tímto svátkem jachtingu. „Jsem moc rád, že se nám podařilo nastartovat koncept společného mládežnického mistrovství. Závodníci se navzájem potkají a díky tomu mají možnost porozhlédnout se na jaké lodi by chtěli v budoucnu pokračovat. Zároveň se nám daří akci lépe medializovat, shánět partnery a soustředit ty nejlepší rozhodčí z celé republiky,“ komentoval přípravy závodu Tomáš Musil, místopředseda Českého svazu jachtingu. Po osmé hodině večerní byl závod na návsi obce Vikletice oficiálně zahájen, zazněla státní hymna a vrcholem byl ohňostroj, který rozzářil nebe na Nechranicemi.

 


 
Předpověď na první dva závodní dny nebyla příliš optimistická a závod tak začal vyvěšením vlajky odkladu. „Formát závodu je velmi zajímavý. Budeme závodit na dvou okruzích, a museli jsme tak postavit dva týmy rozhodčích. Zároveň vzájemná koordinace obou okruhů vyžaduje velké organizační schopnosti,“ uvedl Jiří Smrčka, hlavní rozhodčí okruhu Alfa, na kterém závodí dvouposádkové plachetnice RS Feva a 29er a juniorské windsurfy Techno 293. Závodníci využili čas na břehu k ladění lodí, badmintonovému turnaji, ale třeba i plánování další sezony. Kolem třetí hodiny odpolední se nad Nechranice přihnaly dešťové mraky, které s sebou přinesly i severovýchodní vítr o síle 6 až 10 uzlů. Rozhodčí neváhali a začali startovat první rozjížďky letošního šampionátu.

 

 

Na okruhu Bravo, kde závodili Optimisti, kteří byli rozděleni do dvou kvalifikačních skupin, a ILCA 4 se však nepodařilo i přes velkou snahu rozhodčích dokončit žádnou rozjížďku. Na okruhu Alfa se dokončily dvě pěkné rozjížďky ve slábnoucím větru. „Počasí překvapilo. Závodníci také. Měli jsme ve všech třídách celkem hodně předčasných startů, což svědčí o dravosti všech závodníků. Všechny tři třídy jsou neuvěřitelně vyrovnané a je skvělé sledovat, jak se závodníci perou o každý metr,“ hodnotil den František Bauer, manažer závodu. Večer proběhla vyhlášení výsledků dne a závodníci měli možnost při společné večeři prodiskutovat jejich závodní strategie při tomto nelehkém dni.

 


 
Pátek opět začal vyvěšením vlajky odkladu. Mohli jsme však již od rána sledovat hemžení kolem Nechranické přehrady. Jednotlivé klubové, ale i reprezentační týmy začínají závodní dny společnou rozcvičkou. „To je základ. Jachting je komplexní sport a bez protažení, strečinku, ale vlastně celé fyzické přípravy to nejde,“ komentovala Johanka Nápravníková Kořanová, kondiční trenérka Českého svazu jachtingu, svou ranní rutinu s týmem 29er. Stejně jako ve čtvrtek se kolem třetí hodiny začaly na hladině objevovat poryvy větru. Dvouposádkové lodě a windsurfaři přidaly do celkového hodnocení po jedné rozjížďce.

 

 

Na okruhu Bravo, kde závodí jednoposádkové plachetnice, se podařilo dokončit dvě rozjížďky pro Optimisty a jednu rozjížďku pro třídu ILCA 4. „Až na tu jednu přerušenou rozjížďku pro ILCY to byl opravdu pěkný den. Díky dvěma odjetým rozjížďkám můžeme závodníky třídy Optimist přelosovat a sobota se tak pojede v nových kvalifikačních skupinách. Musím také závodníky pochválit za jejich fair play na vodě i na břehu,“ hodnotil den Martin Soušek, zkušený hlavní rozhodčí okruhu Bravo. Večer na závodníky čekala tombola od partnerů závodu, která rozzářila oči mnoha závodníků.
 


Sobota byla v očekávání příchodu velkého větru. Ten se však opozdil, když se okluzní fronta zastavila nad německým územím. Po poledni však „jako když luskne“ naskočil čerstvý jihozápadní vítr, který v průběhu dne sílil. Na okruhu Alfa létaly všechny lodě i winsurfy ve skluzu a o častá převrácení nebyla nouze. Optimisté a ILCY 4 bojovaly před Lomazicemi, kde byla voda hladší, ale vítr byl o poznání poryvovatější.Sobota i přes sychravé počasí udělala radost všem závodníkům, ale i trenérům a divákům, kteří měli možnost sledovat závodní rozjížďky. Rozebírat všechny výsledky by zabralo mnoho řádků, lze však shrnout, že neděle slibovala zajímavé souboje, protože body byly velmi těsné. „Sobota zamíchala celkovým pořadím snad ve všech třídách. Na přední pozice se dostali těžší, ale i technicky vyspělejší a zkušenější závodníci, které doposud proháněla nastupující generace. Uvidíme, jak to zítra dopadne. Je to opravdu skvělá podívaná a jsem moc rád, že jsem u toho,“ komentoval sobotní závodění reprezentační trenér třídy Techno 293 Milan Hájek.
 
Slunce, stálý západní vítr a modrá obloha – tak vypadalo nedělní ráno na Nechranicích. „Zápaďák na Nechranicích to je v uvozovkách výkladní skříň větru v Čechách. Myslím, že to bude parádní den,“ komentoval spokojeně ředitel závodu Jiří Himmel. A den to opravdu parádní byl. Všechny třídy odjely čtyři závěrečné rozjížďky a o letošních titulech bylo rozhodnuto.

 


 V nejpočetnější lodní třídě Optimist (108 lodí) zvítězila ukrajinská závodnice Olha Lubianska, před Jiřím Tomešem z JK Česká Lípa, který zároveň vyhrál kategorii starších žáků, a Tomášem Peterkou z Českého Yacht Klubu. Nejlepší českou starší žákyní byla Beata Dokoupilová z Jachtklubu Brno na celkovém čtvrtém místě. Titul v kategorii mladších žáků vybojoval David Hrubý z YC Nechranice (celkově devátý) a v kategorii mladších žákyň Anna Skořepová z Českého Yacht Klubu (celkově 21. místo).
 

 


Titul ve třídě ILCA 4, v níž startovalo 38 lodí, získal Michal Rais z SK Štětí před Lindou Dokoupilovou z Jachtklubu Brno a Kristýnou Flosmanovou z TJ Jiskra Třeboň.
 

 


Ve třídě 29er (19 lodí) zvítězila posádka Lukáš Dadák a Dan Viščor z YC LS Brno před bratry Tiborem a Adamem Nevelöšovými z SK Štětí a Lukášem Krausem s Ondřejem Baštářem (JK Česká Lípa/ TJ Lokomotiva Plzeň).

 


 
Ve třídě RS Feva startovalo 22 posádek. Titul vybojovali Petr Pelnář a Matěj Červeň z TJ Lokomotiva Plzeň. Na druhém místě skončily sestry Helena a Vanda Navrátilovy z YC LS Brno, které zároveň vyhrály kategorii dívek. A třetí byla další sesterská posádka Monika a Kristýna Křenkovy z téhož klubu. Kategorii do 13 let vyhráli Petr Jeřábek a Kristián Bezušek z YC CERE.
 

 


Mezi 28 windsurfaři třídy Techno 293 zvítězila Nela Sadílková z TJ Delfín Jablonec před Nicol Říčanovou z SK Štětí a Alexandrou Lojínovou z TJ Delfín Jablonec. Nejlepším chlapcem byl Jiří Štěpánek na celkovém 4. místě, kategorii do 13 let ovládla Kristýna Štěpánková (oba z TJ Delfín Jablonec) a kategorii do 15 let vyhrál František Burda z JK Česká Lípa.

 
Mistrovství ČR mládeže dopadlo na Nechranicích na jedničku. Moc děkujeme všem organizátorům, rozhodčím, podporovatelům, ale hlavně také partnerům, bez kterých by závod nemohl proběhnout: Auto Kelly, Lanex, SailingCentrum.cz, Domanský.cz, DevotiSailing, OneYacht.cz, IFPpublishing, Ferdináda a Uniservis Hašek.
 
Už teď se můžeme těšit 3. ročník společného mistrovství mládeže v jachtingu – Czech Junior Nationals, který bude součástí oslav výročí 130. let českého jachtingu a proběhne v termínu 30. 8.–3. 9. 2023 na Lipně v Černé v Pošumaví.
Václav Brabec a Eva Skořepová


 
Kompletní výsledky mistrovství České republiky najdete zde: https://www.sailing.cz/noticeboard/221601

 

Fotky Petra Skokana a Evy Skořepové najdete ZDE 

 

 

Videa Šimona Marečka a Matěje Vítovce:

 

 

 

 

 


Děkujeme partnerům regaty:

 

 

 

 

Starší články z kategorie Závody

V letošním roce se konalo na začátku září Mistrovství světa lodní třídy Létající Holanďan na i...

Frymburského poháru ve třídě Tornado, který se jel 10.–11. 9. na Lipně a jehož pořadatelem byl...

Do tradičního místa startu, lázeňského městečka Kuhlungsborn, se sjelo deset posádek, aby v po...

Podívejte se na sestřih toho nezajímavějšího z mistrovství Evropy třídy RS Feva, které se jelo...

Sourozenecká dvojice Michaela Pavlišová na kormidle a Marek Pavliš na kosatce z YC Kovářov (CZ...

Zobrazit všechny články


nahoru