Karel Lavický vybojoval pro český windsurfing kvalifikaci na olympiádu v Tokiu

Eva Skořepová | 28.09.2019

Na Gardě se od 24. do 28. září jelo mistrovství světa ve windsurfingu v olympijské třídě RS:X. Na startu bylo 130 mužů a 106 žen ze všech koutů světa včetně našich tří windsurfařů Karla Lavického, Jan Slívové a Kateřiny Švíkové. 

Mistrovství bylo zároveň druhou možností (po loňském světovém šampionátu v Aarhusu) jak se kvalifikovat do Tokia. Přidělovalo se osm míst pro muže a devět pro ženy. A k naší veliké radosti se podařilo jedno místo zajistit i pro Českou republiku. Prvním českým jachtařem, který bude startovat na příští olympiádě, se stal Karel Lavický. Po Londýně a Riu to bude již jeho třetí olympiáda. Na rozdíl od těch předchozích, kdy na svou možnost olympijského startu čekal do poslední chvíle, má tentokrát jistotu už nyní.

 


 
Závod na Gardě pro něj ale nebyl vůbec snadný: „První den jsem jezdil skvěle, jenže pak přišel protest od francouzského závodníka, který jsem bohužel prohrál, a v jedné jízdě jsem namísto skvělého 16. místa dostal diskvalifikaci,“ popisuje Karel Lavický průběh závodu. „Druhý den jsem už tak dobře nejezdil, přesto jsem se ale dostal do zlaté skupiny. V ní se mi dařilo dojíždět přibližně v polovině pole, a to na úspěšnou kvalifikaci stačilo,“ raduje se český windsurfař. „Jezdilo se většinou na ranní vítr, což znamenalo jednak brzké vstávání kolem šesté ráno a také, že se vítr hodně točil, pořadí v rozjížďkách se tak často měnilo. Byl to pro mě dobrý závod, myslím, že jsem jezdil na hranici svých možností a jsem rád, že to vyšlo. Teď už jen zbývá dobře se připravit na olympiádu a přivézt z Tokia medaili,“ shrnul na závěr Karel Lavický s úsměvem.
 
Bohužel naše dvě dívky, které na Gardě startovaly, takové štěstí neměly a zůstaly za branami kvalifikace. 

 


 Teprve osmnáctiletá Kateřina Švíková se neustále zlepšuje a má celou kariéru ještě před sebou. 

 

 

 

Jana Slívová na svém Facebooku napsala:

"Mně se bohužel kvalifikace nepovedla, první dva dny se mi popravdě moc nevedlo. Přijde mi, že když něco moc chci a moc se na to soustředím, většinou to moc nejde. Špatný start či zkažený obrat, z 30 je hned 45. V té rychlosti jsou chyby draze trestány. Garda není jednoduchá voda, i když skluzové podmínky převládají. Ve čtvrtek jsme celý den čekali na vítr a po dvou hodinách na vodě nás poslali domů bez jediné rozjížďky. V pátek odpadl stres a nervozita (nejspíš) a zajela jsem super výsledky 24 a 29. Já vím, že na takovéhle výsledky mám a měla bych je jezdit stabilně. Bohužel na nějaký velký progres už bylo pozdě. A dnes (sobota) jsme opět nic neodjeli. Nakonec 41. místo v silver fleet. Jsem opravdu šťastná, že jsem tu mohla být a bojovat. Za každým výsledkem je spoustu dřiny a i když to nejsou výsledky nejlepší, pokrok tam je a je na čase se pochválit. Před rokem jsem netušila, jak na tomhle prkně stát, o pumpování nemluvě. Byla to úžasná cesta.
Kvalifikačních míst už moc nezbývá, ale nějaké šance v jarním závodě stále jsou..."

 

 

Stejně jako pro ostatní naše jachtaře i pro obě surfařky je tu ještě jedna šance, jak se do Tokia kvalifikovat. V dubnu na světovém poháru olympijských tříd v Janově se budou přidělovat evropským zemím ještě jedno až dvě místa.

 


Výsledky mistrovství světa:

 

Třída RS:X muži (130 prken)
1. Kiran Badloe NED 
2. Pierre Le Coq FRA
3. Dorian van Rijsselberghe NED
..
46. Karel Lavický CZE

 

 


 
Třída RS:X ženy (106 prken)
1. Yunxiu Lu CHN
2. Katy Spychakov ISR
3. Lilian De Geus NED
..
88. Kateřina Švíková CZE
94. Jana Slívová CZE     


Více informací a kompletní výsledky na:
www.rsxclass.org/worlds2019

 
Video:
https://www.youtube.com/watch?v=0zfZkS3j4Og

 
Fotky:
http://www.rsxclass.org/media/pictures/


 

Starší články z kategorie Reprezentační družstvo

Ve dnech 20.­–22. 9 se uskutečnilo MČR třídy Finn pořádané jachtklubem Dyje Břeclav na nádrži ...

Dnes na Gardě začíná mistrovství světa ve windsurfingu v olympijské třídě RS:X. Na startu bude...

Ve dnech 14.–15. 9. se konal na Velké Domaši na Slovensku poslední závod ze série Supercupu 20...

Mistrovství Evropy třídy D-One se jelo na krásném švýcarském jezeře Biel od 12. do 15. září. O...

Od 25. srpna do 1. září se v Enoshimě, v místě, kde se za rok pojede olympijská regata, konal ...

Zobrazit všechny články


nahoru
Tyto webové stránky používají k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie.
Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.
SOUHLASÍM VÍCE INFORMACÍ