Alessia Palanti znovu bojovala o titul

Eva Skořepová | 02.08.2021

Další skvělý výsledek si připsala Alessia Palanti, česká reprezentantka v olympijské třídě ILCA 6. Po třetím místě z mistrovství Evropy do 21 let a evropském titulu do 19 let si připsala na juniorském mistrovství světa do 19 let páté místo.


 

 
V závodě dlouho bojovala o titul, až přišla diskvalifikace v jedné z finálových rozjížděk. Nervy pracovaly naplno, už si nemohla dovolit špatný výsledek. Ten bohužel přišel hned v následující jízdě po nevydařeném startu převrácení a odsunul Alessii z medailových pozic. Vítězstvím v poslední rozjížďce si alespoň trochu zpravila náladu.
 
„Ve finálových rozjížďkách jsem špatně startovala, s dojezdy 12 a 10 jsem z vedení po základní části klesla na druhé místo. Pak navíc přišla diskvalifikace po prohraném protestu. Poslední den se mi opět nepovedl start, ještě k tomu jsem se cvakla a bylo z toho 42. místo a konec nadějí na medaili. A tak jsem v poslední rozjížďce konečně na startu riskovala, start se mi povedl a jízdu jsem vyhrála.“
 


Juniorské mistrovství světa se jelo na od 26. do 31. července na její domácí vodě – na Gardě. Alessia Palanti (po otci Italka, po mamince Češka) totiž žije v Malcezine a trénuje v klubu Circolo Vela Torbole pod vedením trenéra Fabrizia Lazzeriniho.
 
Na domácí vodě to musí mrzet dvojnásob „Nerada závodím na Gardě, vždy se tady musí po startu zvolit jedno křídlo, je často těžké vybrat to správné. A dostat se po pokaženém startu dopředu, je tady prakticky nemožné,“ vysvětluje.
 
„Jak říká můj trenér, když vyhraješ, tak si myslíš, že už všechno umíš. Když se ti to nepovede, tak se zabýváš tím, cos udělala špatně a začneš pracovat na tom, aby ses zlepšila. Kromě startů určitě musím zapracovat na protestech. Nikdy jsem neprotestovala, ale na této úrovni už je to nutné a také je nutné se umět správně bránit,“ říká Alessia optimisticky. „Rozhodčí nám říkali, že bylo těžké v mém případě rozhodnout, když protestující byla týmová kolegyně vedoucí Irky a svědkyně její kamarádka. Ale údajně nemohli rozhodnout jinak.“

 

 
Během závodu panovaly příjemné podmínky, vítr většinou kolem 7 m/s. Odjelo se celkem 11 rozjížděk v šesti dnech. Startovalo v něm 109 dívek a 264 chlapců z celého světa.
 
„Kluci Jiří Himmel a Zdeněk Vysloužil si dali před závodem cíl skončit v první polovině závodního pole. Tento cíl se jim nepovedl splnit a bohužel skončili až v emeraldové skupině. V této skupině ale nakonec předvedli hezké rozjížďky. Jirka zajel 4. a 8. místo a skončil na 219. místě. Zdeňkovi se jeden den povedly dvě rozjížďky na 8. pozici a skončil na 228. místě,“ uzavřel hodnocení trenér českých reprezentantů Štěpán Novotný.
 
Na mladé závodníky a závodnice čeká ještě mistrovství světa do 21 let, které se pojede od 20. srpna v polské Gdynii.
 
Představení Alessie Palanti na juniorských vrcholných akcích je opravdu vynikající a znamená to pro ni i pro celý český jachting obrovský příslib pro příští olympiádu v roce 2024 v Paříži, pro jachtaře spíše v Marseille, kdy už se posune do seniorské kategorie.
 
Výsledky: https://www.racingrulesofsailing.org/documents/2293/event

 

Starší články z kategorie Reprezentační družstvo

První vrchol a velmi očekávaný závod je za námi. Historicky první mistrovství světa ve třídě i...

Karel Lavický dnes naposledy v životě závodil na prkně třídy RS:X. Na příští olympiádě tuto tř...

Po včerejším volném dnu, kdy si Karel Lavický mohl trochu odpočinout, na něj dnes čekaly další...

Dnes se v jachtařském olympijském středisku Enoshima závodilo ve větru o síle 10–15 uzlů (5–8 ...

Ano, zdá se to být neskutečné, ale v Polsku je tomu opravdu tak, a to se závod odjel ve všední...

Zobrazit všechny články


nahoru