Zpráva z meteo přednášky weather routing - Christian Dumard

Dana Dvořáková | 20.02.2019

V úterý  19. 2. 2019 se na Albertově v posluchárně přírodovědecké fakulty konala další přednáška Jachtařské akademie ČSJ s tématy Meteorologie a Weather routing. 

Díky Milanovi Koláčkovi a Zdenálovi Sünderhaufovi dorazil vzácný host, pan Christian Dumard, který je v oblasti Meteo a Weather routingu světovým odborníkem. 


Christian působil mimo jiné v závodech jako je Volvo Ocean Race nebo Vendeé Globe. Je spoluautorem systému Squid, který si všichni účastníci mohli na konci přednášky prakticky vyzkoušet. Za zmínku stojí překladatelka Jiřina Holkupová, která bez větší přípravy podala perfektní výkon. Na přednášku bohužel nedorazilo tolik účastníků jako obvykle, i tak byla v sále nadšená atmosféra a doufáme, že se s Christianem nevidíme naposledy. Přednáška bude  brzy k dispozici na webu Jachtařské akademie. 

 

 

 

Probíraná témata:

 

 - meteo modely - principy výpočtu, modely pro proudění větru, srážky, vlny, proudy, kombinované výpočty 

 - weather routing -  principy výpočtu routingu, práce s grafickou nebo tabulkovou podobou, hledání a testování alternativ pomocí vložených waypointů

 - časté chyby při weather routingu a opatrnost při práci s polárními diagramy 

 - systém Squid - vlastnosti řešení, práce se systémem, různé zdroje informací jako jsou grib soubory, meteorologické mapy nebo satelitní snímky

 - použití weather routingu pro řízení závodu - před závodem, při přípravě startu a v průběhu závodu 

 - praktická práce se Squidem, na trasování cesty z Kanárů přes Atlantik prezentovány techniky vyhodnocení informace z weather routingu, hledání alternativních tras a vyhodnocení variant. 

 

 

 

 

 

 


nahoru
Tyto webové stránky používají k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie.
Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.
SOUHLASÍM VÍCE INFORMACÍ