Windsurfař Karel Lavický Jachtařem roku 2019

Eva Skořepová | 07.03.2020

Absolutním vítězem ankety Jachtař roku 2019 se stal windsurfař a účastník olympijských her v Londýně a v Riu Karel Lavický z YC DIM Bezdrev, který závodí v olympijské třídě RS:X. Zatím je naším jediným kvalifikovaným jachtařem na olympiádu v Tokiu 2020.


 
  
Karel Lavický začal s windsurfingem v roce 2000 v olympijské třídě Mistral One design. Od roku 2005 vede olympijskou kampaň ve třídě RS:X, ve které se zúčastnil olympijských her v Londýně 2012 a v Riu 2016. V loňském roce vyjel na mistrovství světa na Gardě kvalifikaci na olympiádu do Tokia 2020. Vloni se stal také vicemistrem světa ve třídě MS Windsurfer a byl pátý na mistrovství Evropy třídy Raceboard, které se konalo na Nových Mlýnech. Zároveň se věnuje mladým talentům – je trenérem našeho reprezentačního týmu juniorské třídy BIC Techno 293.

 

Systém hlasování (v celkovém pořadí se sčítají hlasy – každý hlasující přidělí jeden hlas vítězi, ale v kategoriích se sčítají body – každý hlasující přidělí tři body za první místo dva body za druhé místo a jeden bod zatřetí místo) umožnil, že v kategorii muži Karla Lavického porazil loňský vítěz ankety Ondřej Teplý z Jachtklubu Brno. Ten závodí ve třídě Finn. Olympijská kvalifikace mu sice již dvakrát těsně unikla, ale letos má ještě poslední šanci si účast na olympiádě v Tokiu vybojovat. Rozhodne o tom poslední kvalifikace, která je naplánována pro všechny olympijské třídy na světový pohár v Janově, který se pojede 13.–19. dubna. Na třetím místě v této kategorii skončil Ondrův bratr Viktor Teplý z Jachtklubu Brno, který závodí ve třídě Laser a má v Janově šanci kvalifikovat se na svou třetí olympiádu. Ani jeden z bratrů Teplých se však slavnostního vyhlášení nezúčastnil. Ondra ze zdravotních důvodů a Viktor nyní trénuje ve Splitu.

 

 


 
Mezi ženami patří vítězství nadějné posádce Dominika Vaďurová a Sára Tkadlecová z Jachtklubu Toušeň, která závodí na olympijské třídě 49erFX. Za poslední tři roky společně absolvovaly mnoho tréninkových a závodních dnů na moři nebo Lago di Garda, spolupracují s úspěšnými zahraničními trenéry. Jejich výkonnost jde stále nahoru. Také u nich šance na Tokio zcela jistě je. Na druhém místě skončila windsurfařka Jana Slívová z Yacht Clubu Nechranice, která také usiluje o olympijskou kvalifikaci a třetí Johana Nápravníková Kořanová z YC Neratovice, která úspěšně závodí společně se svým manželem Jakubem Nápravníkem ve třídě Fireball. 

 

Kategorii juniorek ovládla Alessia Palanti (17) z YC CERE. Alessia se narodila a žije v Itálii v Malcesine u Lago di Garda. Od sedmi let závodila na Optimistu, ve 14 letech přešla na Laser 4.7. Od loňska závodí také na olympijském Laseru Radial. Vloni zvítězila na mistrovství Evropy Laserů 4.7 v Hyeres a také na mistrovství Evropy třídy Laser Radial do 17 let. Studuje na Střední umělecké škole v Roveretu. Protože její maminka je Češka, rozhodla se závodit za Českou republiku a vstoupila do Yacht Clubu CERE. Vyhlášení e bohužel nemohla zúčastnit, kvůli obavě z případné karantény a uzavření oblasti, kde bydlí. „Všechny vás moc zdravím a děkuji všem, kdo mi poslal hlas. Mrzí mě, že s vámi nemůžu být, hrozně jsme se těšila. Taky děkuji Českému svazu jachtingu, že mě podporuje, a klubu YC CERE, že mě přijal,“ vzkázala na dálku z Itálie.
 

 

 

Na druhém místě skončila loňská vítězka této kategorie Kristýna Chalupníková (14) z TJ Rapid Brno, která vloni vybojovala 5. místo na mistrovství Evropy a 9. místo na mistrovství světa ve windsurfingu ve třídě BIC Techno 293. A třetí skončila Klára Himmelová z Yacht Clubu Nechranice, která vloni začala závodit ve třídě Laser Radial a jejím velkým snem je účast na OH v Paříži.
 

 


Mezi juniory zvítězila naše nejlepší posádka třídy 29er Jaroslav Čermák a Petr Košťál z YC Pardubice.V roce 2019 se posádka zúčastnila celé řady závodů na domácích vodách, ale startovala také na velmi prestižních regatách v zahraničí. Vloni také zvítězila v prvním ročníku soutěže Jachting hledá Skiffmeistera. Druhé místo obsadil Tibor Nevelöš z SK Štětí, nadějný závodník, který vloni úspěšně závodil na Optimistu i ve třídě BIC Techno 293, v níž získal 18. místo na mistrovství Evropy a 19. místo na mistrovství světa. A třetí byla sourozenecká posádka Jakub Dobrý a Tereza Dobrá z Lokomotivy Plzeň, která vloni ve třídě RS500 na Lipně získala bronz na mistrovství světa, stala se vicemistry světa v kategorii juniorů a zároveň obhájila titul mistrů České republiky.

 

 


 
Soutěž týmů skončila úplně stejně jako vloni. V anketě byl nakonec těsně nejúspěšnější (o pouhé 4 body) TŘI SESTRY SAILING TEAM Tomáše Magora Doležala a Radima Citrona Pařízka s Milanem Hájkem na kormidle. Tým závodí na lodi Swan 42 DARING SISTERS a na mistrovství světa ORC B skončil vloni na sedmém místě. Druhý skončil tým HEBE Zdeňka Jakoubka a Zdeňka Sünderhaufa, který bral na mistrovství světa ORC C stříbro, a třetí tým BOHEMIA PRAHA Pavla Štolby, Milana Koláčka a Ondřeje Vachela, který vybojoval třetí místo na mistrovství Evropy ORC Sportsboatů.
 

 


Letos poprvé se hlasovalo také o akci roku. Stalo se jí Mistrovství světa třídy RS500, které se konalo vloni v srpnu na Lipně. Ocenění si převzali ředitelka závodu Eva Marušková z pořádajícího klubu YC Černá v Pošumaví a Václav Brabec, hlavní rozhodčí závodu.
 

 

 


Vyhlášení ankety, ve níž hlasovalo 443 aktivních členů Českého svazu jachtingu, proběhlo v rámci Galavečera českého jachtingu v sále Masarykovy koleje ČVÚT, v Praze 6. Večerem provázel moderátor Václav Žmolík. Ceny jachtařům roku přišli předat například čestný předseda ČSJ Karel Bauer, stříbrná medailistka z olympiády v Athénách Lenka Vydra Šmídová, Simona Marešová z MŠMT, Jiří Voříšek z KrÚ Jihočeského kraje, obchodní ředitel Auto Hyundai Pokorný Jan Skřepek,Petr Kubánek, marketingový ředitel spol. ICZ, a zástupci dalších sponzorů partnerů ČSJ – Flora Servis, HYVECO, ICZ, Kbelský pivovar, KWS, RODOP, Sailing Centrum, SAP, YACHT a YFA, kteří dodali hodnotné ceny.

 


Na slavnostním vyhlášení byly předány také čestné tituly OLY, udělované olympionikům za tvrdou práci, obětavost a vytrvalost, která je nutná, aby se na olympijské hry sportovci kvalifikovali. Podobně jako titul PhD. si mohou olympionici zobrazovat písmena OLY za svým jménem, jako pravidelnou připomínku jejich postavení ve společnosti, jejich odhodlání podporovat olympijské ideály a usilovně pracovat a soutěžit ve sportu. Tato iniciativa byla zahájena Mezinárodním olympijským výborem v roce 2017 a titul OLY nyní používá již více než 15 000 olympioniků.
 
 

 


Odznaky a certifikáty OLY byly předány těmto sportovcům:
Lenka Vydra Šmídová               třídy Evropa a 470          Sydney 2000, Athény 2004, Peking 2008
Lenka Mrzílková                        třída 470                         Peking 2008
Michal Maier                              třída Finn                       Atlanta 1996, Sydney 2000, Athény 2004, Peking 2008, Londýn 2012
Veronika Kozelská Fenclová     třída Laser Radial          Londýn 2012, Rio de Janeiro 2016
Karel Lavický                             třída RS:X                      Londýn 2012, Rio de Janeiro 2016
Patrik Hrdina                             třídy Lechner a Mistral   Barcelona 1992, Atlanta 1996
Martin Trčka                              třída Laser                      Athény 2004, Peking 2008
Viktor Teplý                               třída Laser                      Londýn 2012, Rio de Janeiro 2016
Tomáš Malina                           třída Mistral                    Athény 2004
Renata Srbová (Pospíšilová)    třída 470                        Barcelona 1992                       
Radmila Dobnerová (Hacklová) třída 470                       Barcelona 1992

 

 

 

 

Na slavnostním Galavečeru nechyběly ani přehlídka módy v námořním stylu a jachtařského funkčního oblečení značek Gill, Musto a Henry Lloyd ze Sailingcentra, nebo vystoupení se stuhou Moniky Vlčkové Míčkové, několikanásobné mistryně České republiky v moderní gymnastice. K tanci a poslechu hrála kapela Marry Keys.

 
 
Výsledky ankety Jachtař roku 2019
 
Absolutní vítěz
1. Karel Lavický                                         85 hlasů
2. Ondřej Teplý                                         55 hlasů
3. Martin Kubový – Roman Roček              28 hlasů
 
Kategorie muži
1. Ondřej Teplý                                         726 bodů
2. Karel Lavický                                         620 bodů
3. Viktor Teplý                                          379 bodů
 
Kategorie junioři
1. Jaroslav Čermák – Petr Košťál                419 bodů
2. Tibor Nevelöš                                        383 bodů
3. Jakub Dobrý – Tereza Dobrá                  329 bodů
 
Kategorie ženy
1. Dominika Vaďurová – Sára Tkadlecová   629 bodů
2. Jana Slívová                                          532 bodů
3. Johana Nápravníková Kořanová             414 bodů
 
Kategorie juniorky                                                     
1. Alessia Palanti                                       426 bodů
2. Kristýna Chalupníková                           411 bodů
3. Klára Himmelová                                   381 bodů
 
Kategorie jachtařský tým                                           
1. TŘI SESTRY SAILING TEAM                  701 bodů     
2. HEBE                                                   697 bodů
3. BOHEMIA PRAHA                               290 bodů
  
Akce roku
1. MS RS500, Lipno                                   498
 
Hlasování:
Celkem hlasů                                            443
Platných hlasů                                          421
Neplatných hlasů                                      22
 
 
 
Foto Eva Skořepová

Starší články z kategorie Reprezentační družstvo

O víkendu 29. 2.–1. 3. se ve Faaborgu, na jihu dánského ostrova Funen konala vyhlášená WINNER ...

Naše reprezentační družstvo SCM i SPS třídy BIC Techno 293 letos již podruhé vyrazilo na soust...

Česká reprezentantka Alessia Palanti ovládla ve francouzském Hyeres závod třídy Laser 4.7....

První letošní Eurocup lodní třídy 29er se jel ve španělském El Balís nedaleko Barcelony. Náš t...

Výborné výsledky zajeli naši reprezentanti třídy Laser standard na mezinárodním mistrovství Šp...

Zobrazit všechny články


nahoru