Třída Finn vypadla z programu olympijských her

Eva Skořepová | 07.11.2018

Výroční konference mezinárodní jachtařské federace World Sailing  se konala od 27. října do 3. listopadu v Sarasotě na Floridě v USA. Českou republiku na ní reprezentoval předseda Českého svazu jachtingu Karel Bauer.



  
Nejdůležitějším bodem na programu konference bylo definitivní schválení jachtařských disciplín pro olympijské hry v Paříži 2024. Po dlouhých debatách World Sailing Council nakonec navrhl na místo původně na jaře schválené disciplíny Mixed One Person Dinghy (jednoposádková plachetnice muži + jednoposádková plachetnice ženy– počítáno dohromady) kategorii Mixed Two Person Keelboat Offshore (dvouposádková (muž + žena) kýlová offshore plachetnice). Toto rozhodnutí musel ještě v neděli 4. listopadu schválit World Sailing Annual General Meeting (výroční valná hromada). Návrh Councilu se snažila usilovně zvrátit jak mezinárodní asociace třídy Finn, tak velká skupina zemí včetně ČR.

 

„Finn v roce 2024 v Paříži bohužel nebude,“ sděli Karel Bauer po skončení mítinku. „Celý týden se zde lobovalo za to či ono. Pozice Finna silně oslabila již před dvěma dny, kdy Council navrhl místo jednoposádkové kýlovou loď. Pro tuto změnu bylo více než potřebných 75 % členů Councilu. Toto rozhodnutí mohl dnes změnit AGM. K tomu bylo potřeba připravit potřebné návrhy (to jsme zvládli) a získat pro hlasování alespoň polovinu + jeden hlas. To se zdálo včera večer reálné, protože karibské země podporu přislíbily. Ráno však názor změnily. Navíc přestala fungovat dohoda o společném postupu mezi třídami Finn a 470. Debata na AGM byla neobvykle pestrá, co do počtu vystupujících i znovu opakování argumentů  pro i proti, jež zde zaznívaly celý týden. Nakonec se hlasovalo nejdříve o tom, zda bude AGM hlasovat o nových návrzích, nebo jen o návrhu Councilu. Pro projednávání nových návrhů bylo bohužel jen 24 zemí včetně nás. Proti 40. Návrh Councilu byl pak přibližně stejnou většinou schválen,“ popsal Karel Bauer průběh rozhodování.

 

A jaké disciplíny a třídy tedy byly pro Paříž vybrány?

 

Jasné jsou tyto tři disciplíny a třídy:

 

1. Women's Skiff – skif ženy – 49erFX

 

2. Men's Skiff – skif muži – 49er

 

3. Mixed Two Person Multihull – vícetrupá plachetnice mix – Nacra 17
 


Zůstane Laser a 470?


4. Men's One Person Dinghy – jednoposádková plachetnice muži

 

5. Women 's One Person Dinghy – jednoposádková plachetnice ženy

 

Zda zůstane lodní třídou Laser, zatím není jisté. Rozhodovat se bude až po testech na vodě, kde se kromě Laseru Standard a Radial (ILCA) představí také D-Zero od Devotti Sailing, Melges 14, který vyrábí Melges Boat Works, NELO a Mackay Boats, a RS Aero od RS Sailing.

 

 

6. Mixed Two Person Dinghy – dvouposádková plachetnice mix

 

Požadavkem je výtlačná plachetnice bez foilů s hlavní plachtou, kosatkou a spinakrem.
 


Offshore


7. Mixed Two Person Keelboat Offshore – dvouposádková (muž + žena) kýlová offshore plachetnice

 

Požadavkem je výtlačná jednotrupá plachetnice bez foilů, uzpůsobená pro ovládání doublehanded, v délce 6 až 10 metrů, schopná plavby ve větru 4 až 40 uzlů se standardním šalupovým oplachtěním se spinakrem.
 


Windsurfing


8. Men's Windsurfer – windsurfing muži
9. Women's Windsurfer – windsurfing ženy

 

Schválena byla třída RS:X, která ovšem také musí projít nějakými změnami. Ty budou zveřejněny během několik a týdnů.
 

 


Kiteboarding


10.Mixed Kite – kiteboarding muži + ženy

 

Závodit se bude na foilujícím kitu RAM-Air.
 
Testy na vodě pro výběr kýlové plachetnice, dvouposádkové plachetnice a kitu proběhnou až po jarní konferenci World Sailing, která se bude konat v květnu v Londýně a na které se bude o výběru tříd pro testy na vodě rozhodovat.
 

 

 

„Je škoda, ze jediná vhodná loď pro muže o váze 85 a víc kg vypadla z olympiády,“ hodnotí Karel Bauer. „Ale kdo ví, co se ještě muže stát. Před půl rokem 100 % členů Councilu kýlovou loď odmítlo, nyní ji ti samí lidé 79 % zařadili. V minulosti byl vyřazen windsurfing a zařazen kite, a o rok poději bylo vše vráceno zpět. Pro nás jsou horší právě takovéto kolotoče a z nich pramenící nejistota, co bude, než to, že ta či ona lodní třída vypadla. Jakkoliv je pro nás bolestivé, že právě naše elitní lodní třída vypadla, tak se zároveň otevírají nové příležitosti pro naše jachtaře. Věřím, že máme možnost uspět v jakékoliv třídě,“ věří. „Pokud jde o další nejistoty v podobě tříd Laser, Laser Radial a 470, pak myslím, že výměna těchto tříd reálně nehrozí. Ve skutečnosti nikdo na kongresu pozici těchto tříd pro dané soutěže nezpochybňoval. Jde hlavně o to, aby jejich výběr splňoval formálně všechny podmínky včetně antitrust regulation,“ upřesnil předseda ČSJ na závěr.

 

 

 


Světový jachtař roku

 

Na výroční konferenci mezinárodní jachtařské federace World Sailing byly uděleny také tituly Rolex World Sailor of the Year. Mezi ženami titul získaly členky vítězného týmu DONGFENG ve Volvo Ocean Race Holanďanka Carolijn Brouwer a Francouzka Marie Riou. Světovým jachtařem roku byl vyhlášen mistr světa ve třídě Laser Kypřan Pavlos Kontides. Vítězové obdrželi mramorovou trofej korunovanou pěti stříbrnými spinakry reprezentujícími jednotlivé kontinenty a hodinky Rolex.

 

 

Zleva doprava: Rolex representative Lionel Schurch, Marie Riou (FRA), Carolijn Brouwer (NED), Pavlos Kontides (CYP) a World Sailing President Kim Andersen.

 

 

 

Zároveň se vyhlašovala také World Sailing 11th Hour Racing Sustainability Award, kterou získal texaský Corpus Christi Yacht Club, který letos organizoval mistrovství světa mládeže (Youth Sailing World Championships).Týmem roku se stal DONGFENG RACE TEAM, vítěz Volvo Ocean Race, a lodí roku byla zvolena RÁN VII Niklase Zennstroma, která vyhrála všechny závody, jichž se účastnila.
 
 
 
RÁN VII Niklase Zennstroma
 
 
  
 
 
 
 
 
 

Starší články z kategorie Reprezentační družstvo

Varkiza, Řecko 20. – 27. 10. 2018

Olympionička Veronika Kozelská Fenclová ohlásila konec kariéry a na olympijské hry do Tokia už...

Poslední Italský pohár BIC Techno a RS-X se konal o prodlouženém víkendu od 12. do 14. října 2...

O prodlouženém víkendu 28.– 30. 9. na Nechranicích proběhlo mistrovství České republiky v olym...

Od 20. do 23. 9. se v italské Santa Margheritě Ligure konalo mistrovství Evropy ve třídě D-One...

Zobrazit všechny články


nahoru