Mistrovství světa nové olympijské třídy iQFoil

Eva Skořepová | 23.08.2021

156 mužů a 72 žen startovalo v nové a rychle rostoucí supermoderní olympijské třídě. Od 16. do 22. srpna se konalo historicky první mistrovství světa nové olympijské třídy IQfoil ve Švýcarsku na jezeře Silvaplana. V náročných čtyřech dnech závodění, se zvládlo odjet 14 kurzových rozjížděk a 3 slalomové. 

Závodilo se od úterý – to bohužel celý den foukal silný severní vítr, který na Silvaplaně znemožnil příchod odpolední Maloji, jak místní nazývají termický vítr, který přichází každý den v cca 11:30 a fouká podél údolí z jihozápadu. Maloja dorazila až ve čtvrtek a na další 4 dny přinesla skvělé podmínky pro závody na jednom z nejkrásnějších míst v Evropě.

 

 

„S trochou obav jsme byli zvědavi, jak si se vším poradí naši závodníci, kteří zde startovali již vloni na mistrovství Evropy,“ uvedl Patrik Hrdina, účastník olympiád v Barceloně a Atlantě ve windsurfingu, který byl ve Švýcarsku přítomen. „Rok 2021 ukázal rapidní nárůst v účasti i ve výkonnosti závodníků nové olympijské třídy. Vloni na ME startovalo 102 mužů a 34 žen, to znamená, že nárůst je u mužů o cca 50 % a u žen téměř o 100 %. Značné změny zaznamenáte i ve výsledcích, například Španělka Blanca Alabau letos skončila až za našimi reprezentantkami, přitom vloni byla v první desítce,“ hodnotí Patrik Hrdina.

 

 

A jak si vedli naši?

Velice dobře – Barbora Švíková dokázala vybojovat fantastické 19. místo, vloni stejnou příčku brala její starší sestra Kateřina Švíková, která letos skončila na 39. místě těsně následována Kateřinou Altmannovou na 42. místě. „Obě nejezdily nijak daleko za Barčou, mají skvělé vyhlídky. Na 58. místě dojela Jana Slívová, které začala diskvalifikací a předčasným startem, ale ukázala velké zlepšení od začátku sezony,“ pokračuje Patrik. „Barča zhruba v půlce závodu vypadala, že se dostane do 12členného finále, měla by tedy díky formátu, že vítěz finále je i celkovým vítězem závodu, určitou šanci na celkové vítězství. To je samozřejmě teorie, ale při novém systému to mohlo být i reálné,“ spekuluje Patrik. Barbora navíc vybojovala pro Českou republiku 7. místo v kategorii do 21 let.

 

 

Mezi muži Jakub Zíma skončil na 136. místě. Jakub „race“ moc netrénoval, také ve svých 30 letech patřil mezi 10 nejstarších a se svým výsledkem byl nakonec spokojen.

 

 

"Pro český jachting z toho vyplývá, že nastupující mladá generace českých windsurfařů letos veze nejen skvělé výsledky z MS v juniorských kategoriích (2x 6. místo dívek na MSJ iQFoil U17 a U19, bronz Davida Drdy ze slalomu v U17), ale že dokáže navázat i v dospělácké kategorii žen, přičemž našim nejlepším dívkám je teprve 17–20 let. Za nimi následují 15leté, a dokonce 13letá Alex Lojínová, která dokázala zajet 17. místo v kategorii U17 na MSJ iQFoil. Pokud vše dobře podchytíme, máme reálnou možnost kvalifikace ve třídě iQFoil ženy už na olympiádu 2024 a pak i v letech 2028 a 2032. Celé závodní pole je poměrně mladé, průměrný věk špičkových závodníků je 20–26 let,“ uzavřel pozitivní vyhlídky Patrik Hrdina.
 
Všem gratulujeme a děkujeme za vynikající reprezentaci!
 
Celkové výsledky: muži | ženy
Oficiální stránky závodu | Foto | Video

Starší články z kategorie Reprezentační družstvo

Letošní mistrovství světa ve třídě Raceboard se konalo ve městě Riga v Lotyšsku na jezeře Kiše...

Další skvělý výsledek si připsala Alessia Palanti, česká reprezentantka v olympijské třídě ILC...

První vrchol a velmi očekávaný závod je za námi. Historicky první mistrovství světa ve třídě i...

Karel Lavický dnes naposledy v životě závodil na prkně třídy RS:X. Na příští olympiádě tuto tř...

Po včerejším volném dnu, kdy si Karel Lavický mohl trochu odpočinout, na něj dnes čekaly další...

Zobrazit všechny články


nahoru