Mistrovství světa Laser Standard a Laser Radial do 21 let

Eva Skořepová | 06.11.2019

V sobotu 2. 11. skončilo v chorvatském Splitu mistrovství světa do 21 let v lodních třídách Laser Radial a Standard. Závod doprovázelo slunečné počasí, ale bohužel s velmi slabým větrem.
 
Po pěti dnech byly odjety jen dvě rozjížďky. Všechny se odjely v ranních hodinách mezi 9. a 10. hodinou, kdy povětšinou foukalo okolo 4 m/s. Až na sobotu bylo hlášené jugo, které mělo být velmi silné – okolo 13 m/s. Nakonec foukalo okolo 8 m/s a panovaly ideální jachtařské podmínky, ve kterých se odjely tři rozjížďky.
 
Naši reprezentanti statečně bojovali v těžké konkurenci. Ben Přikryl začal velmi hezkým 29. místem. V další rozjížďce byl ale přes čáru a první „větrná“ mu také příliš nevyšla. V posledních dvou se ale opět zlepšil, co stačilo na 101. místo ze 146 lodí ze 42 zemí. Vítězslav Moučka zase neměl nejlepší start, silnější vítr mu evidentně vyhovoval víc a v poslední den si tedy polepšil na celkové 120. místo.
 
V ženské kategorii závodila Klára Himmelová, která jezdila lépe první dny, kdy foukalo méně. V celkovém pořadí skončila na 62. místě ze 71 závodnic z 31 zemí.
 
Všichni zaznamenali postupné dílčí úspěchy od jejich poslední mezinárodní regaty ME v Polsku a už se těší na zimní tréninky, které budou probíhat ve Španělsku.
Štěpán Novotný, trenér

 

 

A jak popisuje závod ve Splitu slovenský trenér Michal Andel: „Posledním vrcholnou akcí letošní Laser sezony bylo mistrovství světa do 21 let v chorvatském Splitu. Datum, které organizátoři zvolili slibovalo větrné a chladnější závody, alespoň podle zkušeností, které z konce října v této oblasti máme. Opak byl ale pravdou a již na tréninku pár dní před závodem jsme pochopili, že letos léto ještě zdaleka neskončilo. Příjemných 25 stupňů na slunci ale kompenzovalo zklamání z úplného bezvětří.
 
První den závodů jsme čekali na nástup mořské brízy, která ale bohužel začala až příliš pozdě a nestihla se dostatečně ustálit, než začalo slunce zapadat. V úterý bylo již od rána jasné, že tento den jachtingu přát také nebude a již ve 14:00 tak bylo vyvěšené AP nad A. Jelikož čas se začal krátit a předpověď také nevypadala příznivě, sáhli organizátoři k jedinému možnému řešení a tím byl brzký start v 9:00 a využití ranní termiky a větru padajícího z blízkého pohoří. Následující tři dny tak vždy odstartovali všechny tři fleety (dvě skupiny Standardů a jedna Radialová), jedna vždy dojela celou rozjížďku, druhá ji měla zkrácenou a třetí přerušenou. Na konci pátého dne tak měly všechny fleety shodně odjeté dvě rozjížďky. Všeobecnou obavu o budoucnost tohoto šampionátu ale rozptýlila předpověď na sobotu, kdy se v přibližně metrových vlnách odjely tři rozjížďky a závody tak byly zachráněny.
 
Pro dobré jachtařské závody je potřeba kromě organizace i přízeň počasí. Podmínky, které jsme ve Splitu teď zažili, jsou v tomto termínu velmi nestandartní. Velké poděkování tak patří všem organizátorům a rozhodčím, kteří udělali vše proto, aby se tento šampionát nakonec odjel, a vzhledem k okolnostem se jim i podařilo udělat hezké závody.“
 
 
Kompletní výsledky:


http://2019-u21.laser-worlds.com/wp-content/uploads/sites/14/2019/11/RESULTS_STD.pdf


http://2019-u21.laser-worlds.com/wp-content/uploads/sites/14/2019/11/RESULTS_RAD.pdf


 
 
 
 


nahoru
Tyto webové stránky používají k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie.
Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.
SOUHLASÍM VÍCE INFORMACÍ