Mistrovství Evropy Tornád 

Eva Skořepová | 25.09.2018

Mistrovství Evropy katamaranů Tornado se ve dnech 12.–16. 9. zúčastnilo 23 posádek z devíti zemí (AUS, AUT, CZE, FRA, GBR, GER, GRE, ITA, SUI). Jezdilo se v Itálii na Gardě, zázemí poskytl a o organizaci šampionátu se postaral klub CV Arco. Tato lokalita slibovala teplé počasí a silnější stabilní termický vítr.
Z českých jachtařů se na start postavily dvě posádky z YC Kovářov, CZE 62 – Zdeněk Pavliš/Michaela Pavlišová a CZE 50 – Milan Chlebna/Jiří Pavliš a po delší odmlce si v nabitém programu našli čas David Křížek/Zdeněk Adam – CZE 686. Ve čtyřech závodních dnech bylo odjeto celkem sedm z osmi naplánovaných rozjížděk s jedním škrtem. Jak to probíhalo?

 

Po celodenním měření, vážení a úpravách vyjely lodě první závodní den na vodu až na odpolední vítr. Ten se s mírným zpožděním dostavil a závod mohl být odstartován. Pořadatel ale na stejnou startovní čáru pustil nejprve třídu Dart. Čekání na start se oddálilo, nervozita stoupala. V prostoru startu se vítr stáčel, přeskakoval, posádky měly problém najít ideální místo pro start. První rozjížďka ukázala, jak je důležité správně odstartovat a dostat se co nejdříve na vítr. Nám se starty nedařily, měli jsme příliš velký respekt a nevěřili si. Velmi těžko jsme se potom dostávali kupředu. Stejný problém řešil i Milan s Jirkou. Lépe si na startu počínal David se Zdendou, drželi se po startu vpředu. Bohužel je zradil poškozený spinlock na výtahu genakru, museli na lodi improvizovat a na soupeře ztráceli. Po prvním dnu byli devátí, my šestnáctí a Milanova loď devatenáctá.

 

 

Druhý den se čekaly stejné podmínky, jako v den první. Jenomže tomu bylo jinak. Termický vítr byl narušen procházející frontou, vítr neměl takovou intenzitu a navíc rozhodčí postavili start do větrného stínu. Když po dvouhodinovém čekání na vodě byl závod odstartován, musely se posádky po startu dostat co nejdříve z větrného stínu na vodu, kde konečně foukalo. Po odjetí prvního kola se v dolní bráně musely probojovat větrným stínem, pořadí se měnilo. Vrcholem bylo kolo druhé, kdy opět v bráně nefoukalo. Nám se sice podařilo v těchto podmínkách vyjet do třetího kola na druhém místě, ale rozhodčí naštěstí rozjížďku zrušil a vyhnul se tak riziku vlny protestů.

 

Třetí den byly naplánovány tři rozjížďky a ty se v odpoledním větru skutečně odjely. Lodě se po vodě řítily velkou rychlostí, pro katamarány ideální podmínky. My jsme trochu vylepšili starty a i jízda v silném větru a větších vlnách nám vyhovovala. Závod jsme si užívali a také jsme si mírně vylepšili naše dojezdy do cíle. Podmínky méně vyhovovaly Milanovi s Jirkou. Chyběla jim rychlost a postupně ztráceli. Výsledkově se propadli až na konec a nálada na bodu mrazu. Ještě větší důvod ke smutnění měli David se Zdendou. Ač zakoupili nový spinlock a dali nový výtah, systém nefungoval a genakr po vytažení nedržel na stěžni. Tentokrát už nešlo nijak improvizovat, bylo to v tamních podmínkách neopravitelné a kluci museli přijmout bolestné rozhodnutí ze závodu odstoupit.

 

 

Poslední závodní den se opět delší dobu čekalo na vítr. Když vítr postupně přicházel, byl závod odstartován. Konečně jsme dobře odstartovali a drželi se v popředí. Loď jela a my v cíli bojovali o třetí pozici. Tu se nám sice nepovedlo udržet, ale s pětkou v cíli jsme byli spokojení. Na poslední rozjížďku vítr zesílil a bylo to zase náročnější. Navíc se nám do tratě zamotaly kromě zmiňovaných Dartů i foilující Mothy. A aby o mezní a kolizní situace nebyla nouze, křižovali trať rekreační surfaři. Nám se po výjezdu z brány mezi trupy připletl surfař a spadl do vody. Abychom ho nezranili, museli jsme loď skoro převrátit a přelétnout nad ním. Manévrem jsme ztratili, ale zabránili střetu. Do cíle jsme dojeli už více na jistotu a měli zbylý průběh pod kontrolou. Poslední den se také více dařilo Milanovi s Jirkou. Zajeli si své nejlepší dojezdy a vylepšili tak ztracená umístění z předchozího dne.

 

 

V konečném účtování jsme dojeli dvanáctí a v kategorii mix jsme získali bronzové medaile. Oplatili jsme porážku našim rivalům z Rakouska z mistrovství světa. Švýcarské duo a německá posádka byly nad naše síly.
Zdeněk Pavliš – ALT Tornádo
www.tornado-class.org

 

Výsledky Mistrovství Evropy ve třídě Tornado:
Pořadí OPEN: (23 lodí)
1. místo - GRE 7 Iordanis Paschalidis/Konstantinos Trigonis 12b.
2. místo - SUI 225 Marcel Steiner/Jōrg Steiner .. . 20b.
3. místo - GER 14 Bob Baier/Marc Baier . 24b.
 .
 12. místo – CZE 62 Zdeněk Pavliš/Michaela Pavlišová ... 69b.
 20. místo – CZE 50 Milan Chlebna/Jiří Pavliš ... 106b.
 22. místo – CZE 686 David Křížek/Zdeněk Adam ... 115b.

 

 

Pořadí MIX: (4 lodě)
1. místo - SUI 228 Martin Rusterholz/Julia Rusterholz . 30b.
2. místo – GER 69 Dieter Maurer/Katrin Oldenburg ... 45b.
3. místo - CZE 62 Zdeněk Pavliš/Michaela Pavlišová ... 69b.

 

 

 

 


nahoru
Tyto webové stránky používají k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie.
Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.
SOUHLASÍM VÍCE INFORMACÍ