Mistrovství České republiky ve třídě Tornado   

Eva Skořepová | 16.09.2019

Závodu Mezinárodního mistrovství České republiky na katamaránu Tornádo se ve dnech 13.-15.9.2019 zúčastnili čeští závodníci a jedna posádka z Německa.


 

Před necelým týdnem se konalo na Italském jezeře Garda otevřené mistrovství Německa a mnoho posádek, které se měly našeho mistrovství zúčastnit, utrpělo na této regatě, kde byl velmi silný vítr, značné škody na svých lodích a tak musely svojí účast u nás odříci.

 

Celé mistrovství se díky teplému a větrnému počasí vydařilo. Odjelo se ve třech dnech všech 12 naplánovaných rozjížděk. Rozhodčí stavěli trať pouze pro třídu Tornádo, postavili ji dobře a díky tomu měly rozjížďky rychlý spád a závodníci pořád závodili a minimálně postávali. Vítr byl na Lipenskou lokalitu nečekaně stálý a o něco slabší. To vyhovovalo lehčím posádkám. Rozjížďky trvaly kolem 30-40 minut, jezdily se tři kola a zajímavé momenty na startu, točných bójích a v cílové linii nebylo nouze. Závodníci si závod užívali a při večerním posezení jednotlivé fáze závodu dlouze rozebírali.

 

Ze všech účastníků se nejvíce dařilo posádce YC Kovářov, CZE 62, Zdeněk Pavliš/Marek Pavliš. Pouze dvanáctiletý kosatník Marek vytvořil spolu se svým otcem dobře fungující tým a v podmínkách, které na Lipně o víkendu panovaly, zvítězili krom jediné ve všech rozjížďkách a zaslouženě získali titul mistra ČR v jachtingu ve třídě Tornádo. Druhé místo obsadila smíšená posádka YC Kovářov/ALT TOR, CZE 72, Michaela Pavlišová/Kryštof Velíšek. Tato posádka jako jediná dokázala v jedné rozjížďce po dobrém startu zvítězit a druhé místo v celkovém pořadí po předvedeném výkonu, opírající se o dobré starty a získaných zkušenostech kormidelnice Michaely z mezinárodních závodů, bylo rovněž zasloužené. Třetí místo obsadila zkušená posádka YC Kovářov, CZE 50, Milan Chlebna/Jiří Pavliš. Tato posádka, které díky větší váze slabý vítr příliš nevyhovuje a která preferuje drsnější podmínky, byla největším soupeřem v boji o medailové pozice. Leč podmínky byly takové jako byly a stačilo to na celkové pěkné třetí místo.

 

Dvanáctiletý Marek nebyl nejmladším účastníkem. Byl jím teprve desetiletý Štěpán Beneš na lodi CZE 6, který se svým otcem Petrem z pořádajícího oddílu vytvořili další rodinnou posádku. I přesto, že jeli na starší lodi s duralovým stěžněm, byli ostatním účastníkům zdatnými soupeři. Kdyby se na začátku závodu nepřevrátili a nepoškodili tak plachtu, mohli pomýšlet na pěkné umístění. 

 

Když píšeme o nejmladším účastníkovi, stojí za zmínku, že nejstarším účastníkem byl 81-letý Bruno Barth z Německa. Se svou vnučkou Melanie odjel všechny rozjížďky a ukázal, že na Tornádu se dá dělat skvělý jachting v každém věku.

 

Obrovskou sportovní smůlu měla posádka s ambicí na celkové vítězství David Křížek/Zdeněk Adam. Zdeněk si při přípravě lodě na závod nepříjemně poranil nohu, a přestože to na vodě zkusili, do závodu s tímto zraněním nešlo nastoupit.

 

Hned další víkend 21.-22.9.2019 se v kempu Jestřábí v Černé v Pošumaví jede pohárový závod Tornád. Mnozí účastníci mistrovství opět na závod přejedou a jsou rovněž přizvánii zahraniční účastníci. Bude se na co dívat a kdo budete mít zájem, můžete si jízdu na katamaránu vyzkoušet.   
 
Odkaz na fotky ze závodu z prámu rozhodčích:  https://photos.app.goo.gl/B3RUbDsz3ngbhzUs6

 
Odkaz na výsledek závodu:  https://www.sailing.cz/vysledky/191328


 
Za ALT Tornado zapsal: Zdeněk Pavliš
 
 


nahoru
Tyto webové stránky používají k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie.
Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.
SOUHLASÍM VÍCE INFORMACÍ