Mistrovství české flotily třídy Star

Eva Skořepová | 19.07.2021

O víkendu 17.–18. července 2021 nás čekal na Máchově jezeře závod Mistrovství české flotily (Český Bacardi Cup vol. 2) pořádaný Jacht klubem Česká Lípa.  
Předpověď počasí hlásila již od začátku týdne hodně zajímavý vítr na oba víkendové závodní dny. A každý měl v koutku duše jasnou myšlenku, že čím drsnější jachtařské podmínky budou v sobotu, o to více bude večerní party stát za to.

 


 
V sobotu za příjemného dopoledního počasí se všichni jachtaři sešli u lodí v jachtklubu Staré Splavy a za příjemného navazování stáristické atmosféry si všichni překontrolovali a doladili svoje závodní plachetnice, protože celotýdenní předpověď se nezměnila a naopak zesílila. Při nástupu stáristů bohužel byla řečena od hlavního rozhodčího nemilá zpráva, že pro Českolipský kraj je vyhlášen bouřkový stav, a tudíž s výjezdem na vodu se ještě raději počká. Naštěstí se všechny blížící bouřky zalekly Máchova jezera, prosvištěly jen okolo a žádná pohroma se neodehrála. Nicméně některé jachtaře natolik svrběly ruce, že se kolem 15 hodiny postupně naházely lodě na vodu a šlo se zkusit odjet nějakou rozjížďku. Bohužel po uplynutí 4 minut ze startovního času prvního startu se zkušený ředitel závodu Roman Babický rozhodl všechny lodě zahnat na břeh, protože se blížily opravdu hodně černé a už od pohledu nepříjemné mraky. A to byl ten den konec, co se týče vody, lodí a závodění. Následovala večerní zábava. No a jak už to tak bývá mezi jachtaři, tak se večerní zábava povedla a všichni se bavili až do hodně pozdních hodin.

 


 
Neděle nemohla začít jinak než na terase v restauraci v jachtklubu při míchaných vajíčkách, párcích a pomazánkou od Bobika, která probudila všechny, kteří se skamarádili s Bacardi více než jen na chuť pod jazýček. Při vyprávění historek z Bacardi party se na jezeře začínal honit vítr po hladině a s kombinací sluníčka nedělní ježdění slibovalo silný vítr za perfektních jachtařských podmínek. Za severního směru větru se šlo kolem 10. hodiny na vodu s plánovaným startem na 11. hdinu. Za severozápadního větru se odjely 4 rozjížďky s žádným předčasným startem, což ukazuje na ukázněnost a zkušenost stáristů české flotily. Na vodě byly velice zajímavé jachtařské souboje. I my jsme jeden měli s Petrem Kramářem do cíle, který byl více než ostrý a po neodhadnutí rychlosti vůči vzdálenosti a s vidinou cílové čáry jsem se musel této posádce v cíli omluvit a po právu si vyslechnout pár slov, které jsem do té doby neznal. Myslím si, že 4 rozjížďky za stálého větru síly 6–9 m/s a v nárazech i více si všichni užili a teď sedí doma s vytahanýma rukama s dobrým pocitem ze závodění.
 


Za naši posádku Paťas/Víťa bychom chtěli všem poděkovat za super víkend u vody s kamarády!  A pro pobavení jsme měli na vodě 2 hlášky. Kdy mi Víťa při příjezdu na první start oznámil, že si zapomněl hodinky, takže to byly starty hodně od oka. No a myslím, že to bylo ve 2. rozjížďce po obratu kousek od 1. bójky, kdy jsem při pohledu na své nohy u nebe stihl pouze zahlásit: „Ty vole, padám,“ a vypadl jsem z lodě. Pohled Víti, který se otočil a zjistil, že je na lodi sám, byl k nezaplacení. Ještě že ty otěže jsou na Staru tak dlouhé.

 


 
A těm, co skončili čtvrtí, děkujeme za naše pódiové umístění, a těm dvěma posádkám před námi slibujeme, že se je budeme příště snažit porazit.

 

Ahoj a sportu čau Patrik Deutscher a Vítek Prchal
Star CZE 8298
 
Foto Michael Maier

 

Kompletní výsledky: https://www.sailing.cz/vysledky/211711

 


nahoru
Tyto webové stránky používají k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie.
Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.
SOUHLASÍM VÍCE INFORMACÍ