Finn European Masters 2018

Eva Skořepová | 25.09.2018

Finn European Masters 2018 se konalo v termínu 9. - 14. září v malebném prostředí chorvatského Splitu. Zúčastnilo se 65 závodníků ze šestnácti zemí. Michael Maier skončil třetí a stal se vítězem kategorie Grand Master (nad 50 let). V první desítce ho doplnili ještě osmý Láďa Hyrš a desátý Martin Jozíf. Z České republiky do Chorvatska přijela standardní partička sedmi jachtařů, ve které oproti minulým Euromasters chyběl úspěšný Jirka Outrata. Všichni se vešli do top 33. Regata, původně vypsaná na osm rozjížděk, probíhala za velice příjemných povětrnostních podmínek v prostoru mezi Čiovem a Šoltou. Konečný počet šesti rozjížděk se odjel vždy v solidní odpolední bríze za slunečného počasí, které umožňovalo krátký rukáv a lehký neopren. Jediná čtvrteční rozjížďka, za slabého proměnlivého větru, byla před cílem právem zrušena. Každodenní dopolední koupání v moři a seřizování lodí bylo příjemně doplňováno vždy kávou v místní restauraci jachtklubu JK Split s telefonem v ruce a sledováním meteoaplikací. 

 

V profesionálně vedeném závodě rozhodčí vždy zachovali rozvahu a potvrdili dobrou znalost prostředí. Počkali se stavbou tratě a startem na vhodný okamžik, kdy se vítr ustálil a umožnil pěkné rozjížďky s dlouhou stoupačkou v celkovém čase okolo šedesáti až sedmdesáti minut. Většinou těsně po dojetí druhé rozjížďky se vítr utišil a lodě musely být staženy z moře do mariny na lanech.

 

Po vylodění a následném opláchnutí lodí a sluncem spařených nasolených těl následovalo každý den posezení s občerstvením. Večery jsme trávili tu procházkou do večerního Splitu na zmrzlinu, tu neformálním posezením na lodi bývalého prezidenta Petra Vinkla, který měl na čepu nejprve pozdrav z Kladna a poté z Plzně nebo jen tak klábosením mezi auty zaparkovanými přímo v marině. Nejčastěji bylo samozřejmě slyšet Frenkyho (SVK1), „ktorý rozprával“ vtipy v originále, a dobře tak doplnil naši výpravu. O klidu a rozvaze rozhodčích vypovídá i fakt, že nikdo z našich nedostal žádnou penalizaci. O částečných výsledcích se již zmínil admin v rychlém komentáři o regatě.
Martin Jozíf, CZE 80
 
Celkové výsledky ZDE

Starší články z kategorie Závody

Mistrovství Evropy katamaranů Tornado se ve dnech 12.–16. 9. zúčastnilo 23 posádek z devíti ze...

Ve dnech 21.-23. 9. se na Nechranické přehradě uskutečnilo mezinárodní mistrovství České repub...

O víkendu se na Lipně v kempu Jestřábí konal náhradní pohár za zrušené Nové Mlýny ve třídách O...

Centomiglia je největším závodem pro sportovní lodě všech kategorií na Lago di Garda. Má dlouh...

Mladí jachtaři, jako každý rok, vyrazili do polského Dziwnowa, na tradičně velmi dobře obsazen...

Zobrazit všechny články


nahoru