Finn European Masters 2018

Eva Skořepová | 25.09.2018

Finn European Masters 2018 se konalo v termínu 9. - 14. září v malebném prostředí chorvatského Splitu. Zúčastnilo se 65 závodníků ze šestnácti zemí. Michael Maier skončil třetí a stal se vítězem kategorie Grand Master (nad 50 let). V první desítce ho doplnili ještě osmý Láďa Hyrš a desátý Martin Jozíf. Z České republiky do Chorvatska přijela standardní partička sedmi jachtařů, ve které oproti minulým Euromasters chyběl úspěšný Jirka Outrata. Všichni se vešli do top 33. Regata, původně vypsaná na osm rozjížděk, probíhala za velice příjemných povětrnostních podmínek v prostoru mezi Čiovem a Šoltou. Konečný počet šesti rozjížděk se odjel vždy v solidní odpolední bríze za slunečného počasí, které umožňovalo krátký rukáv a lehký neopren. Jediná čtvrteční rozjížďka, za slabého proměnlivého větru, byla před cílem právem zrušena. Každodenní dopolední koupání v moři a seřizování lodí bylo příjemně doplňováno vždy kávou v místní restauraci jachtklubu JK Split s telefonem v ruce a sledováním meteoaplikací. 

 

V profesionálně vedeném závodě rozhodčí vždy zachovali rozvahu a potvrdili dobrou znalost prostředí. Počkali se stavbou tratě a startem na vhodný okamžik, kdy se vítr ustálil a umožnil pěkné rozjížďky s dlouhou stoupačkou v celkovém čase okolo šedesáti až sedmdesáti minut. Většinou těsně po dojetí druhé rozjížďky se vítr utišil a lodě musely být staženy z moře do mariny na lanech.

 

Po vylodění a následném opláchnutí lodí a sluncem spařených nasolených těl následovalo každý den posezení s občerstvením. Večery jsme trávili tu procházkou do večerního Splitu na zmrzlinu, tu neformálním posezením na lodi bývalého prezidenta Petra Vinkla, který měl na čepu nejprve pozdrav z Kladna a poté z Plzně nebo jen tak klábosením mezi auty zaparkovanými přímo v marině. Nejčastěji bylo samozřejmě slyšet Frenkyho (SVK1), „ktorý rozprával“ vtipy v originále, a dobře tak doplnil naši výpravu. O klidu a rozvaze rozhodčích vypovídá i fakt, že nikdo z našich nedostal žádnou penalizaci. O částečných výsledcích se již zmínil admin v rychlém komentáři o regatě.
Martin Jozíf, CZE 80
 
Celkové výsledky ZDE


nahoru
Tyto webové stránky používají k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie.
Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.
SOUHLASÍM VÍCE INFORMACÍ