Finále World Sailing Games 2006

Dana Dvořáková | 22.05.2006

Lenka Šmídová hodnotí svou učást ve finále WSG 2006.

Jak už jsem zmiňovala v prvních třech zprávách z kvalifikace a finále ISAF Sailing Games, je tato jachtařská soutěž velice netradiční tím, že se jede pouze za 4 roky, tím že všichni závodníci používají stejné (půjčené) plachetnice a také tím, že se jede na jezeře a to relativně malém a mělkém. (Z vlastní zkušenosti mohu potvrdit, že po převrácení lodě máte tu výhodu, že si k lodi „dojdete“ po dně, ale také tu nevýhodu, že bahnem zašpiněný stěžeň a plachta každému na břehu napoví, jak se vám ten den na vodě dařilo..)

Po prvním finálovém dni s Elizabeth (ve dvouposádkové ženské disciplině) na celkovém 6.místě (viz zpráva isafsailinggames3) s dojezdy 1. a 15.

Na druhý finálový den přišly velmi rozdílné podmínky –slabý proměnlivý vítr kolem 3m/s a pořadatelům se podařilo odjet 3 rozjížďky. Naše loď, kterou jsme si pro ten den vylosovaly (každý den si posádky losují jednu z 20ti plachetnic a poté na ní závodí 1 den bez ohledu na to, kolik se ujede jízd) měla bohužel z pro nás neznámého důvodu velmi špatnou rychlost , která ústila i ve špatnou taktiku a nervozitu v týmu. Ve všech třech rozjížďkách jsme dojely mezi posledními z 20ti členném závodním poli. Bylo to velmi frustrující a až na břehu jsme zjistily, že náš stěžeň byl celý den špatně zasazen do patky stěžně, čímž bylo i celé nastavení plachetnice mimo, což vysvětlovalo špatnou rychlost lodě. Po druhém finálovém dni jsme spadly z celkového 6. na 16. místo.

Třetí finálový den bylo potřeba na vše zapomenout, sebrat síly a pokusit se dostat zpátky do první desítky závodnic, které jely poslední den velké finále. Štěstí se na nás usmálo v podobě rychlé lodi a silného větru a nám se podařilo s rozjížďkami 2., 3. a 9. poskočit zpět na 6. celkové pořadí!

Velké finále je pro nejlepších deset posádek, jede se velmi blízko u břehu, aby bylo možno závod sledovat publikem a je relativně krátké (cca 30 min). Naše finále bylo odstartováno v dopoledních hodinách za velmi slabého větru a nám se bohužel nepodařilo prosadit na velmi krátké startovní čáře a byly jsme nuceny hned po startu otočit na nevýhodný kurz a poté už jsme se v krátké jízdě nepropracovaly zpět na přední pozice. V jízdě i v celkovém pořadí jsme skončily na 9.místě.

World Sailing Games byly v našem závodním plánu pojaty jako kvalitní tréninková regata s nejlepší současnou konkurencí, proto považujeme účast, při které jsme nasbíraly nové zkušenosti (zvlášť ve slabém proměnlivém větru), a postup do velkého finále za pozitivní.

ISAF Sailing Games je v hierarchii závodů přibližně na úrovni SP, nevyšší úroveň má OH, poté MS a ME.

Lenka Šmídová


nahoru
Tyto webové stránky používají k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie.
Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.
SOUHLASÍM VÍCE INFORMACÍ