Evropské tituly do Česka a na Slovensko

Eva Skořepová | 31.05.2023

Na Nových Mlýnech se od 27. do 30 května jelo mistrovství Evropy lodní třídy RS Vareo a skifů RS700. Na startu v obou lodních třídách bylo téměř 60 závodníků ze čtyř zemí. 
První závodní den přinesl ideální jachtařské počasí – slunce a vítr. Odjely se čtyři rozjížďky. Druhý den se nesl ve znamení relaxu a nedělního odpočinku. Bylo dost času na opravu materiálu, vylepšení takeláže i dlouhé diskuse o taktice, strategii i pravidlech závodu.

 

 

Třetí den se podařilo odjet tři rozjížďky v proměnlivém větru. Poslední čtvrtý den přišel opět vítr a podařilo se dokončit pět závěrečných rozjížděk.

 


 
Ve třídě RS Vareo zvítězil Slovák Fedor Kubeš, před Josefem Pavlovským a Janem Daňkem (oba z YC LS Brno). „Sobota byla větrná a velmi těžká, všichni jsme si mysleli, že už nic dalšího nepojedeme, byli jsme strašně unavení. Neděle byla naštěstí odpočinková a pak už byl vítr slabší,“ popsal průběh závodu Fedor Kubeš. „Nové Mlýny jsou skvělá voda, přesto byly podmínky velmi nevypočitatelné, každý tak zajel nějaké špatné rozjížďky. Mám radost, že se mi podařilo dotáhnout náskok Pepy Pavlovského, který je v silnějším větru nejlepší. O vítězství jsme bojovali vlastně čtyři – ještě Martin Janáček, který má také raději silný vítr, a Honza Daněk, který stejně jako já preferuje ten slabší. Ve třídě RS Vareo máme skvělou partu, užili jsme si spoustu zábavy, nechybělo dobré pivo a víno a jsem rád, že jsem se mohl zúčastnit vrcholného závodu se zahraničními účastníky tady doma. Teď mě čeká nějaký odpočinek a pak společně vyrazíme na Jachtařskou ligu na Melgesech 24 a pak nás ještě čekají nějaké České poháry a mistrovství republiky na RS Vareu,“ plánuje Fedor Kubeš.
 


Skify RS700 ovládl Adam Plhoň z SK Tři sestry, druhý byl Tomáš Vastl z JK Černá v Pošumaví a třetí Michal Kotek z Jachtklubu Máchova Jezera Staré Splavy.
 
Adam Plhoň, který mimo jiné závodí na námořních plachetnicích jako člen TŘI SESTRY SAILING TEAM Tomáše Magora Doležala, si závod chválil: „Jsem nadšený, závod se mi líbil jsem rád, že jsem nakonec vyhrál. Ze začátku vedl Michal Kotek, ale poslední den se mu nepovedl a nevyhnuly se mu ani technické problémy. Po celý závod panoval nestálý vítr jak co do síly, tak i směru větru, což jsou pro skify velmi náročné podmínky jak na fyzičku, tak na techniku. Proto jsme zaznamenali hodně oprav na lodích. Rozhodčím se dařila udržet třicetiminutová délka jednotlivých jízd, ale poslední den byl opravdu náročný. Odjelo se pět rozjížděk nonstop, ta poslední byla startována až těsně před závěrečným limitem. Závodní pole bylo velmi vyrovnané z první šestice mohl vyhrát v podstatě kdokoliv,“ uzavřel Adam Plhoň.
 
Kompletní výsledky: https://www.sailing.cz/vysledky/232101

 

Foto Ladislav Všetečka

 

Starší články z kategorie Závody

O víkendu 20. –21. 5. 2023 se na Nechranické přehradě odjel pohárový závod v olympijských tříd...

Roman Teplý, bývalý reprezentant ve třídě Finn a otec Viktora a Ondřeje, kteří usilují o olymp...

Csopak je domovský klub mistra světa, dvojnásobného mistra Evropy a stříbrného olympijského me...

12. 5. v 17 hodin odstartoval 150 námořních mil dlouhý závod Tre Golfi. Přihlášeno do něj bylo...

Květáková regata se jela na Velkém Dářku jako pohárový závod pro třídy RS Feva, RS400 a RS500....

Zobrazit všechny články


nahoru