Bronz z mistrovství světa juniorů ve slalomu

Eva Skořepová | 24.06.2021

Mistrovství světa juniorů ve slalomu se jelo třetí červnový týden v Torbole na Lago di Garda.
Nejdříve je potřeba vysvětlit, co znamená ve windsurfingu slalom. Jedná se o vysokorychlostní disciplínu, při které jezdec jede po větru, zadoboční kurz na trase vyznačené čtyřmi bójkami, které se objíždějí. Celý systém je velmi podobný systému ve Formuli 1. Nejedná se o one design třídu, to znamená, že existuje spousta výrobců (týmů), za které je možné jezdit. Bodování slalomu funguje na jiném principu než klasické hodnocení jachtařských závodů. Jelikož na trati jede vždy jen maximálně 10 jezdců, jede se v podstatě vyřazovací pavouk. Rozdělení prvních rozjížděk je losováno a z každé pak postupuje prvních pět jezdců dál do semifinále a z něj opět nejlepších pět do finále. Tudíž se jedna eliminace dohromady skládá ze tří rozjížděk (heatů) pro každého jezdce.

 

 

Slalomové závody organizují zpravidla dvě organizace: IFCA a PWA. Rozdíl mezi nimi je, že IFCA organizuje mistrovství světa a Evropy jako jedny čtyřdenní závody a může se jich zúčastnit kdokoliv. PWA funguje opět na principu Formule 1, kdy existuje celá tour závodů po celém světě. Jelikož je však PWA pouze pro 64 nejlepších dospělých, je mistrovství juniorů IFCA považováno za nejprestižnější závod, kterého se účastní ti nejlepší junioři z celého světa.

 

 

Letos se ho na Gardě zúčastnili také dva čeští jezdci a oba jeli skvěle. David Drda bojoval o vítězství v kategorii U17. V první jízdě si myslel, že se bude opakovat start, a zastavil z 1. místa. Kdyby se toto nestalo byl by mistrem světa, protože v dalších jízdách jezdil skvěle. Nakonec mu titul unikl velmi těsně a získal bronz, což je skvělé! Je vidět jeho potenciál nejen ve slalomu, ale skvěle závodí i na olympijském iQFoilu. V kategorii U21 přidal Petr Čech bramborovou medaili, čímž završil parádní představení českého týmu.

 

 

„Závody pro mě nezačaly úplně ideálně. Hned v začátku první eliminace jsem udělal chybu a skončil mimo první desítku, avšak pak přišlo zlepšení, když jsem dojel třikrát mezi prvními třemi. Vítězství mi nakonec uniklo jen o pár metrů v cílové rovince, ale i tak jsem se svým výsledkem maximálně spokojen a byla to pro mě úžasná zkušenost. Petr Čech zářil hned ze začátku, kdy dojel hned několikrát mezi prvními. Pak bohužel přišly dva předčasné starty a nedorozumění, které ho nakonec stálo medaili. I tak ale skončit na 4. místě mezi světovou elitou je skvělý výsledek,“ zhodnotil závod David Drda.

 

 

Oba naše jezdce uvidíme také na Mezinárodním mistrovství ČR ve slalomu – INTEGRA 2021 CZECH SLALOM CHAMPIONSHIP, které se jede tradičně v chorvatské Viganji od 19. července.

 

Výsledky: https://www.circolosurftorbole.com/it/regate/2021/campionato-mondiale-giovanile-slalom-ifca/


Fotogalerie: https://flic.kr/s/aHsmW3BrP8


Video: https://youtu.be/OcRtXhKL-lE

 

Davidovi Drdovi a Petru Čechovi jsme po závodě položili několik otázek:

 

Jaké jsi měl očekávání před závodem?
DD: Jelikož bylo toto mistrovství mojí premiérou na těchto eventech, tak jsem neměl vůbec žádnou představu o tom, kde bych mohl skončit.

 

Petr: Minulý rok se mi podařil skvělý výsledek na PWA Bol, takže jsem doufal, že by se mi mohlo podařit být do 10. místa. Minulý výsledek na MS, dva roky zpět, bylo 15. místo, proto mi přišlo 10. místo jako ideální cíl.

 

Jak ses na tenhle závod připravoval?
DD: Díky lock-downu, který nás uvěznil na měsíc ve Španělsku, máme tuto sezonu podstatně více hodin na vodě, než tomu bylo v předešlých letech. Nejednalo se sice o trénink přímo na slalomovém vybavení, ale ten jsme dohnali jarním tréninkem v Čechách, takže příprava na tento závod byla určitě dostatečná.


Petr: Bohužel kvůli složité covid situaci jsem nemohl odletět trénovat k moři, proto jsem tuto sezonu trávil jen na českých vodách od chvíle, kdy rozmrzly rybníky a přehrady. Důležitá byla taky suchá příprava po celou dobu.

 

Jaký z toho máš pocit? Jak se ti závod dařil?
DD: První den se mi moc nepovedl a kvůli nedorozumění s vlajkováním jsem skončil mimo první desítku. Naštěstí pro mě se mi pak začalo dařit a vítězství mi pak nakonec jen těsně uniklo.

 

Petr: Dobrý, když se mi rozjížďka podařila, tak bylo naprosto reálné dojet do 3. místa. Bohužel jednou jsem omylem jel B finále místo A, kvůli nedorozumění u cílové lodě.

 

Jaké bylo porovnat se s nejlepšími jezdci na světě a s velkými týmy, jako má třeba Francie nebo Itálie?
DD: Měli jsme s Péťou trochu nevýhodu v tom, že jsme neměli na závodech člun. Neměli jsme tedy možnost si mezi rozjížďkami sednout, napít, občerstvit nebo vyměnit plachty, jako kluci z velkých týmů.

 

Petr: Bylo super zjistit, že i s naším skromným tréninkem patříme mezi nejlepší jezdce v U21 na světě.

 

Plánuješ další závody? Jaké máš cíle?

DD: Zítra jedeme One Hour Classic, pak mám na programu MČR na BICu, pak přípravné závody opět tady na Gardě, kde pojedu mistrovství světa na IQFoil junior a prázdniny zakončíme mistrovstvím Evropy na Bicu, takže program je nabitý.

 

Petr: Ano, zítra nám začíná One Hour a poté odjíždíme na ostrov Bol, kde se pojede kvalifikace na světový pohár PWA. Zakončíme to na MČR ve Viganji. Jediný cíl je, aby mě to bavilo.

 

Proč tě baví slalom?
DD: Je to rychlá zábavná disciplína, při které pumpuje adrenalin v žilách. Trochu mě mrzí, že pro ni v Česku nemáme podporu, protože by se určitě našlo víc lidí, kteří by se jí chtěli věnovat.

 

Petr: Je to královská disciplína. Fromule 1 ve windsurfingových třídách. Baví mě windsufing NE jachting. Na konec bych rád řekl, že za moje úspěchy děkuji mojí rodině, sponzorům a kamarádům.

Starší články z kategorie Reprezentační družstvo

V Černé Hoře se odjelo Mistrovství Evropy do 21 let v olympijské třídě ILCA 6 (Laser Radial – ...

O víkendu se za krásného slunečného počasí uskutečnil první díl Supercupu v Maďarsku na Balato...

V holandském Medembliku se od 2. do 6. června jela Allianz Regatta jako součást světového pohá...

Letošní vyhlášení ankety Jachtař roku nemohlo proběhnout na tradičním Galavečeru českého jacht...

První závod Evropského poháru tříd ILCA se jel 28.–30. května ve slovinském Koperu. Český tým ...

Zobrazit všechny články


nahoru